Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekarze pierwszego kontaktu będą nadal kierowali na większość badań

0
Podziel się

Lekarze pierwszego kontaktu w 2010 r. będą nadal mogli kierować pacjentów
na zdecydowaną większość badań diagnostycznych. Skierowanie od specjalisty będzie wymagane w
przypadku tzw. badań kosztochłonnych, z wyłączeniem gastroskopii i kolonoskopii.

bEgNLykB

Lekarze pierwszego kontaktu w 2010 r. będą nadal mogli kierować pacjentów na zdecydowaną większość badań diagnostycznych. Skierowanie od specjalisty będzie wymagane w przypadku tzw. badań kosztochłonnych, z wyłączeniem gastroskopii i kolonoskopii.

Określono to w rozporządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które dotyczy warunków zawierania i realizacji umów związanych z ambulatoryjną opieką specjalistyczną.

Przez ostatnie dwa lata lekarze pierwszego kontaktu mieli prawo kierowania na wszystkie badania kosztochłonne (kosztujące przeważnie kilkaset złotych). Rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak podkreśliła we wtorkowej rozmowie z PAP, że rzadko korzystali z tej możliwości, gdyż skomplikowane badania w większości przypadków potrzebne są w diagnostyce specjalistycznej.

bEgNLykD

Minister zdrowia Ewa Kopacz przypomniała we wtorek, że jej resort przygotowuje nowe przepisy dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej. Mają one określić m.in. jaka część pieniędzy, które trafiają do lekarzy pierwszego kontaktu, będzie musiała zostać przeznaczona na diagnostykę. Jak mówiła minister, skomplikowane badania powinny być wykonywane w szpitalach.

"Tam, gdzie trzeba robić bardzo dokładne i skomplikowane badania, niech pieniądze płyną strumieniem właśnie do tych placówek, gdzie te urządzenia, gdzie ten sprzęt jest" - powiedziała Kopacz w TVN24.

Skierowania od lekarza specjalisty będą wymagały m.in.: badanie angiograficzne narządu wzroku, badania ultrasonograficzne-Doppler duplex, echokardiografia obciążeniowa lub przezprzełykowa, badanie echokardiograficzne płodu z kolorowym obrazowaniem przepływu, endoskopia układu oddechowego, badania medycyny nuklearnej, urografia z kontrastem niejonowym, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EKG-wysiłkowe.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą nadal mogli kierować na badania endoskopowe przewodu pokarmowego: gastroskopię i kolonoskopię. (PAP)

bEgNLykJ

pro/ bno/ gma/

bEgNLyle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)