Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekcje prawa dla świętokrzyskich uczniów

0
Podziel się

Zagadnienia z prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i konsumenckiego
będą poznawali podczas lekcji prawa uczniowie kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych w województwie
świętokrzyskim.

bEhoeIDF

Zagadnienia z prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i konsumenckiego będą poznawali podczas lekcji prawa uczniowie kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych w województwie świętokrzyskim.

Pilotażowy program edukacyjny "Świadomy swoich praw obywatel", realizowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach, ruszy w połowie maja.

Jak zapowiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej dziekan Izby Mirosława Głowacka, lekcje prawa w wybranych szkołach średnich regionu raz w miesiącu poprowadzą społecznie radcy prawni i aplikanci oraz wykładowcy jednej z kieleckich uczelni.

bEhoeIDH

Zajęcia będą się odbywały w maju i w czerwcu, a także w nowym roku szkolnym m.in.: w Skarżysku-Kamiennej, Końskich, Staszowie, Kielcach, Pińczowie i w Jędrzejowie. Zaplanowano je w ramach dodatkowych godzin przewidzianych przez dyrektorów szkół.

Tematy lekcji wskazali uczniowie i dyrektorzy szkół. Wykładowcy przedstawią problematykę prawną dopalaczy, przestępstw internetowych, konsekwencje fałszerstw dokumentów. Będą mówili m. in. o przestępstwie narkomani, o przemocy w rodzinie i o prawach pokrzywdzonego. Młodzi ludzie poznają także prawa konsumenta, np.: zasady reklamacji towarów i sprzedaży na odległość. Uzyskają także wiedzę dotycząca decyzji administracyjnych.

Jak mówiła Głowacka, zajęcia mają przygotować młodych ludzi do właściwych zachowań w dorosłym życiu. "Mamy świadomość tego, że program nie dostarczy kompletnej wiedzy potrzebnej do funkcjonowania w społeczeństwie, ale da im trochę do myślenia. Po tych zajęciach będą wiedzieli gdzie się zwrócić o pomoc, że mają prawo czegoś wymagać, oczekiwacz, wręcz żądać" - podkreśliła.

Dziekan przywołała badania z których wynika, że świadomość prawna Polaków jest bardzo niska. Wiele osób podejmuje doniosłe w skutki decyzje, wynikające z nieznajomości prawa, a mimo to nie dostrzega potrzeby korzystania z pomocy prawnej.

bEhoeIDN

Pilotażowy program lekcji prawa od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego jest realizowany w wybranych klasach szkół ponadgimnazjalnych w Łodzi. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski nie wykluczył, że po zakończeniu łódzkiego projektu i jego ocenie, skieruje do Ministerstwa Edukacji Narodowej wniosek ws. wprowadzenia na stałe tego typu zajęć w szkołach średnich.

Minister objął patronatem świętokrzyski program edukacji prawnej. Kielecka Okręgowa Izba Radców Prawnych będzie realizowała przedsięwzięcie we współpracy ze świętokrzyskim Kuratorem Oświaty i Wyższą Szkołą Ekonomii i Prawa w Kielcach. (PAP)

ban/ abe/

bEhoeIEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)