Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leonard Cohen wystąpi 21 marca w katowickim Spodku

0
Podziel się

Legendarny kanadyjski pieśniarz i poeta Leonard Cohen wystąpi 21 marca z
trzygodzinnym koncertem w katowickim Spodku - poinformował organizator koncertu, katowicka agencja
Paradam.

bEiFIZQR

Legendarny kanadyjski pieśniarz i poeta Leonard Cohen wystąpi 21 marca z trzygodzinnym koncertem w katowickim Spodku - poinformował organizator koncertu, katowicka agencja Paradam.

Europejska część tegorocznej trasy koncertowej Cohena rozpocznie się 1 marca we francuskim Caen. Później artysta wystąpi jeszcze w Lille, Strasbourgu, Marsylii, Grenoble i Tours, a także w Bratysławie, Zagrzebiu, Lublanie i Moskwie, by 21 marca dotrzeć do Katowic.

Cohenowi towarzyszył będzie dziewięcioosobowy zespół muzyków z różnych krajów, m.in. hiszpański wirtuoz egzotycznych instrumentów strunowych, Javier Mas. Trio wokalne poprowadzi od lat współpracująca z Cohenem Sharon Robinson - jej kompozycje do jego wierszy złożyły się na album "Ten New Songs" z 2001 r. z przebojem In My Secret Life.

bEiFIZQT

Repertuar koncertu to retrospekcja najważniejszych okresów kariery kanadyjskiego barda, ze szczególnym miejscem piosenek z lat 80. i 90. Cohen Dance Me To The End Of Love, również takie utwory jak: Suzanne, Bird On The Wire, Who By Fire, Heart With No Companion, Hallelujah, First We Take Manhattan, Ain't No Cure For Love.

Jak zapowiadają organizatorzy, w katowickim Spodku będzie można też usłyszeć również m.in.: Everybody Knows, I'm Your Man, Take This Waltz, Tower Of Song, The Future, Waiting For The Miracle, Democracy, Closing Time, Anthem, In My Secret Life czy Boogie Street.

Leonard Cohen urodził 21 września 1934 r. w Montrealu. Pochodzi z zamożnej żydowskiej rodziny o rodowodzie litewskim. Jest absolwentem wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie studiował od 1951 do 1955 r.

W czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę McNaughton Prize, przyznawaną za osiągnięcia literackie. Rok po uzyskaniu dyplomu wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany "Let Us Compare Mythologies". W kolejnych latach pisał i publikował wiersze. W 1963 r. wydał także powieść "The Favorite Game".

bEiFIZQZ

Szukając inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej, wyjechał w 1960 r. do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory, m.in. powieść "Beautiful Losers" i piosenkę "Bird On A Wire". Gdy debiutował jako piosenkarz, miał już 33 lata i był uznanym w swym środowisku poetą.

W swoim życiu często zmieniał miejsce zamieszkania. Mieszkał w Londynie, Nowym Jorku, w Nashville. Niestały w związkach z kobietami, wsławił się głośnymi romansami z piosenkarkami Joni Mitchell i Janis Joplin (tę ostatnią upamiętnił w piosence "Chelsea Hotel").

Od lat związany jest z buddyjskim klasztorem zen na górze Mt. Baldy w pobliżu Los Angeles, gdzie - jak deklaruje - znalazł spokój ducha i uwolnił się od dręczących go przez całe życie ataków depresji.

W Polsce Cohen od lat jest bardzo popularny. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju na koncerty w 1985 r. - wystąpił wówczas w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie. W marcu 2007 r. zaśpiewał w warszawskim studiu radiowej Trójki, a na przełomie września i października 2008 r. dał koncerty w Hali Stulecia we Wrocławiu i na warszawskim Torwarze.

bEiFIZRa

Cohen ma w dorobku kilkanaście albumów studyjnych, m.in. "The Songs of Leonard Cohen" (1967), "Live Songs" (1973), "New Skin for the Old Ceremony" (1974), "Various Positions" (1984), "I'm Your Man" (1988), "Ten New Songs" (2001) i "Dear Heather" (2004).

W 2003 r. Cohen otrzymał z rąk Gubernatora Generalnego Kanady Order of Canada, najwyższe odznaczenie tego kraju, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. W 2008 r. przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame, prestiżowej "alei gwiazd rock and rolla i rocka" - w uznaniu jego wkładu w rozwój tego gatunku. (PAP)

mtb/ bos/

bEiFIZRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)