Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepper zeznaje na procesie ws. afery gruntowej

0
Podziel się:

To była prowokacja CBA, mam nadzieję, że
agenci za to odpowiedzą - mówił we wtorek Andrzej Lepper przed
swoimi zeznaniami w sądzie na procesie w sprawie tzw. afery
gruntowej w resorcie rolnictwa.

To była prowokacja CBA, mam nadzieję, że agenci za to odpowiedzą - mówił we wtorek Andrzej Lepper przed swoimi zeznaniami w sądzie na procesie w sprawie tzw. afery gruntowej w resorcie rolnictwa.

Lepper, były wicepremier i minister rolnictwa, stawił się w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście jako świadek na procesie ws. afery gruntowej w kierowanym przez niego resorcie. To po próbie przeprowadzenia przez oskarżonych Piotra Rybę i Andrzeja K. odrolnienia niecałych 50 ha gruntów koło Mrągowa - co okazało się operacją przygotowaną przez CBA - Lepper został zdymisjonowany, rozpadła się koalicja PiS-Samoobrona-LPR, rozpisano nowe wybory, które PiS przegrało.

Na procesie Lepper przyznał, że spośród dwóch oskarżonych zna tylko Piotra Rybę - jako b. dziennikarza radia i telewizji, który doradzał Samoobronie w sprawach medialnych i wizerunkowych. Potem Ryba był biznesmenem i towarzyszył Lepperowi w podróżach zagranicznych.

Lepper przyznał, że Ryba przyszedł do niego ze sprawą odrolnienia gruntów na Mazurach, ale zapewnił, że nie pamięta, czy była to sprawa zaległa, w której Ryba interweniował, czy też miała ona inny charakter. Dodał, że w tej sytuacji "przekierował" Rybę na szefa swego gabinetu politycznego Tomasza Jabłońskiego, z którym sprawa miała być wyjaśniona. "Dokumenty były w moim gabinecie" - dodał.

Przed przesłuchaniem Leppera obrońca Andrzeja K. składał tajny wniosek - nieznane są jego szczegóły, bo sąd wysłuchał uzasadnienia wniosku za zamkniętymi drzwiami. Po wysłuchaniu wniosku sędzia Dorota Radlińska powiedziała tylko, że sąd wniosku nie uwzględnił, "rozprawa będzie dziś jawna i w ogóle się odbędzie".

Lepper uważa, że cała sprawa to prowokacja obliczona na pozbycie się go z rządu. "Mam nadzieję, że ci agenci CBA odpowiedzą za to. Dokumentów nie wolno fałszować, nie wolno sieci zastawiać" - mówił dziennikarzom.

W wyniku akcji Ryba i Andrzej K. zostali zatrzymani. Szef CBA Mariusz Kamiński mówił wtedy, że Biuro dostało wiarygodną informację, iż są osoby, które mogą odrolnić dowolny grunt za łapówkę. Agenci CBA podali się za biznesmenów zainteresowanych transakcją i negocjowali stawkę łapówki z Rybą i K. W końcowej fazie akcji doszło do przecieku. Lepper 6 lipca miał się spotkać z Rybą, ale spotkanie odwołano. K., który w tym czasie w hotelu przeliczał pieniądze dostarczone przez agentów CBA, zadzwonił do Ryby. Prawdopodobnie został ostrzeżony, bo opuścił hotel; wtedy ich zatrzymano.

Przeciek bada stołeczna prokuratura. W związku ze sprawą funkcję szefa MSWiA stracił w sierpniu 2007 r. Janusz Kaczmarek, który ma zarzuty utrudniania wyjaśnienia przecieku, wraz z b. szefem policji Konradem Kornatowskim i b. szefem PZU Jaromirem Netzlem. (PAP)

wkt/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)