Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lepszy dialog z Rosją? "Nie ma gwarancji"

0
Podziel się

Minister kultury ma nadzieję, że nowe centrum pomoże uzyskać porozumienie.

Lepszy dialog z Rosją? "Nie ma gwarancji"
(kprm.gov.pl)
bEglxbyZ

**Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, której celem działałności ma być m.in. wspieranie dialogu w stosunkach polsko-rosyjskich oraz współpraca z analogiczną placówką, która ma powstać w Rosji.

Wcześniej posłowie nie przyjęli w głosowaniu wniosku PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości, który podczas środowej debaty złożyła posłanka Elżbieta Kruk.

_ - Ocena zbrodni katyńskiej przez stronę rosyjską nie uległa żadnej zmianie. W stanowisku rządu rosyjskiego do trybunału w Strasburgu stwierdzono nawet, że nie ma dowodu na to, że Polaków zamordowano. Panie premierze, czy Centrum ma być wykorzystane do ostatecznego zamknięcia kwestii mordu katyńskiego i pogrzebania prawdy na kolejne kilkadziesiąt lat? Czy Centrum to droga do kompromisu w sprawie Katynia i Smoleńska, do prawdy opartej o polityczne negocjacje i kalkulacje? _ - pytała przed głosowaniem Kruk.

bEglxbzb

_ - Powołanie Centrum nie daje gwarancji na sukces, bo gdyby tak było, to powoływanie tego typu instytucji stałoby się pewnego rodzaju regułą. Jest to budowanie pewnej możliwości do zrealizowania tych celów, które zakłada ustawa _ - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Minister dodał, że Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma uzupełniać i koordynować prace, realizowane przez inne instytucje, które zajmują się relacjami polsko-rosyjskimi, bez naruszania ich autonomii. - _ Ta instytucja ma być dodatkowym, mam nadzieję - cennym elementem w budowaniu porozumienia opartego na prawdzie _ - zaakcentował Zdrojewski.

Centra Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia mają powstać w Warszawie i w Moskwie. Obie placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro.

*Dyrektor Centrum ma zostać powołany przez ministra kultury *w drodze konkursu. Konkurs ma zostać ogłoszony w terminie 60 dni od wejścia w życie ustawy.

bEglxbzh

Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Jak zapisano w uzasadnieniu ustawy z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum.

Do zadań polskiego i rosyjskiego Centrum należeć będzie m.in. prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie w społeczeństwie polskim i rosyjskim wiedzy o wzajemnych stosunkach, kulturze i dziedzictwie obu narodów, prowadzenie działalności edukacyjnej w Polsce i Rosji, inicjowanie dialogu polsko-rosyjskiego przez organizowanie konferencji, seminariów, wykładów i dyskusji.

Zadaniem Centrum będzie także utrzymywanie kontaktów z ośrodkami szkoleniowymi, naukowymi i politycznymi w Polsce i Rosji, wspieranie wymiany młodzieży i studentów, wspieranie środowisk naukowych, akademickich, organizacji rządowych, samorządowych i gospodarczych. Ma także prowadzić działalność wydawniczą zwłaszcza tłumaczeń literatury naukowej.

bEglxbzi

Ustawa zakłada, że w terminie 14 dni od dnia jej ogłoszenia minister kultury powoła pełnomocnika ds. organizacji centrum, który - od dnia wejścia w życie ustawy - wykonuje obowiązki dyrektora centrum do momentu powołania szefa centrum na pierwsza kadencję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t124389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;i;miedwiediew;rozmawiaja;o;katyniu,207,0,729551.html) Komorowski i Miedwiediew rozmawiają o Katyniu Prezydenci polski i Rosji być może omówią też śledztwo smoleńskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t94101.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolny;hold;w;katyniu;przelomem;miedzy;polska;i;rosja,61,0,606525.html) Wspólny hołd w Katyniu przełomem między Polską i Rosją? Putin jako pierwszy rosyjski przywódca odwiedzi Katyń i uczci pamięć polskich oficerów.
bEglxbzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)