Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leszkiewicz: chcemy przekazać dorobek PIW we właściwe ręce

0
Podziel się:

Chcemy rozwiązać problemy ekonomiczne Państwowego Instytutu Wydawniczego,
zadbać o jego dorobek i przekazać go we właściwe ręce - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam
Leszkiewicz.

*Chcemy rozwiązać problemy ekonomiczne Państwowego Instytutu Wydawniczego, zadbać o jego dorobek i przekazać go we właściwe ręce - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. *

Wiceminister skarbu podkreślił, że od grudnia 2010 roku prowadzona jest "procedura zmiany formuły działalności Państwowego Instytutu Wydawniczego".

"Z jednej strony chcemy rozwiązać problemy ekonomiczne tej instytucji, a z drugiej zadbać o dorobek PIW-u i przekazać go we właściwe ręce" - powiedział.

Jak zaznaczył, problemy ekonomiczne PIW dotyczą na przykład zobowiązań w wysokości ponad 7 mln zł, z czego połowa z nich jest przeterminowana. "Niekorzystne dla przedsiębiorstwa jest także utrzymywanie w magazynach bardzo dużych zapasów książek. Trudną sytuację PIW-u pogłębiają również niekorzystne umowy z lat poprzednich dotyczące na przykład wynajmu nieruchomości przy ulicy Foksal w Warszawie. Są one nierozwiązywalne w najbliższych miesiącach. Zmiana w formule działalności Instytutu umożliwi ich wypowiedzenie" - wyjaśnił.

Leszkiewicz zapewnił, że resort skarbu intensywnie współpracuje z ministrem kultury na temat zagospodarowania dorobku PIW-u. Chodzi m.in. o zbiory biblioteczne, zbiór tzw. egzemplarzy żelaznych (obowiązkowo przechowywanych przez wydawnictwo), prawa wydawnicze, prawa do opracowań redakcyjnych - na przykład opracowania krytyczne klasyki polskiej oraz prawa autorskie.

"Przekształcenie instytucji ma na celu zachowanie tego dorobku, który powinien znaleźć się w zasobach dziedzictwa narodowego. Rozmawiamy z ministrem kultury, które instytucje miałyby go przejąć. Dyskutujemy o tym, jak to zrobić, by w procesie zmian PIW-u przekazać zbiory i prawa autorskie instytucjom dziedzictwa narodowego i na jakich zasadach. To minister kultury będzie podejmował w tej sprawie decyzje, co i gdzie trafi. Szukamy formuł prawnych, które pozwolą nam na przekazanie zbiorów i praw autorskich" - zaznaczył.

Wiceminister skarbu zapowiedział, że w połowie czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami ministra kultury w sprawie przyszłości Państwowego Instytutu Wydawniczego. "Po nim zapadną ostateczne decyzje o sposobie przekształceń. Nie ma natomiast odwrotu od przyjętego kierunku. Bez rozwiązań, każdy wierzyciel mógłby w każdej chwili złożyć wniosek o upadłość tej instytucji. W tej chwili trwają analizy prawne dotyczące możliwości przekazania dorobku PIW-u instytucjom dziedzictwa narodowego. Planowane są także spotkania między innymi z radą pracowniczą" - dodał.

We wtorek w sprawie PIW w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkali się minister Michał Boni oraz przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"W rozmowach uczestniczyli między innymi przedstawiciele PIW i instytucji kultury, zajmujących się problematyką wydawniczą. Rozmowy dotyczyły kontynuacji zadań edytorskich realizowanych przez PIW w trakcie prowadzonego procesu zmian w formule działalności przedsiębiorstwa. Uczestnicy spotkania zadeklarowali pełną współpracę, której celem będzie zachowanie dorobku przedsiębiorstwa. Kolejne rozmowy zaplanowano na połowę czerwca br." - głosił wspólny komunikat resortów skarbu i kultury.

Ministerstwo Skarbu Państwa, któremu podlega PIW, zamierza postawić wydawnictwo w stan likwidacji z powodu sięgającego 7 mln zł zadłużenia.

W połowie maja minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że "po uchwaleniu ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej będzie szansa na to, że to minister kultury będzie mógł być organem założycielskim dla tej instytucji". PIW stałby się instytucją kultury. Zapewnił, że po przeprowadzeniu zmian, książki PIW nadal będą wydawane; firma zmieni jednak swą strukturę prawną i będzie działała w oparciu o inną niż do tej pory ustawę: ustawę o organizowaniu działalności kulturalnej, a nie - o prawie handlowym.

20 maja szef resortu kultury zapewnił ponadto, że "ministerstwo kultury jest zainteresowane przejęciem wszystkich praw autorskich i praw do znaku PIW, z całym zasobem". "Mało tego, chcemy, żeby był to zasób scalony i nie martwy, czyli żeby można było z niego korzystać" - powiedział Zdrojewski. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o kontynuowanie serii monograficznych.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)