Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszkiewicz o procedurze przetargowej dla aktywów stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że do końca maja
zostanie uruchomiona procedura przetargowa dla niesprzedanych w ubiegłym roku części majątku
stoczni Gdynia.

bFflZVCd

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że do końca maja zostanie uruchomiona procedura przetargowa dla niesprzedanych w ubiegłym roku części majątku stoczni Gdynia.

Wiceszef resortu skarbu zapowiedział, że w przyszłym tygodniu powinny ukazać się w prasie ogłoszenia w sprawie przetargów dla aktywów gdyńskiego zakładu, które w ub.r. nie znalazły nabywców.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział PAP, że zwrócił się do prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu o zatwierdzenie zmienionego planu sprzedaży części majątku stoczni Gdynia. Inwestorzy będą mogli kupić m.in. duży dok o wartości ok. 100 mln zł, ośrodek wypoczynkowy Wieżyca, zaplecze magazynowo-administracyjne oraz bocznicę kolejową.

bFflZVCf

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. W przypadku szczecińskiego zakładu było to: 9 spośród 19 pakietów. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców, zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

Leszkiewicz zapowiedział, że spotka się w poniedziałek w Gdyni z zarządcą kompensacji, podmiotami, które w ubiegłym roku kupiły aktywa gdyńskiego zakładu oraz prezydentem Gdyni. "Chcę zorientować się, jakie może być zainteresowanie przetargami, a także zachęcić do udziału w nich dotychczasowych inwestorów" - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że w przyszłym tygodniu o uruchomieniu procedury przetargowej dla części majątku stoczni Gdynia i Szczecin zostaną poinformowani m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, resort gospodarki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz placówki dyplomatyczne. Dodał, że będą one mogły pomóc w poszukiwaniu inwestorów. "Będziemy się starać zachęcić jak największą liczbę podmiotów, mogących mieć wpływ na potencjalnych inwestorów" - dodał Leszkiewicz.

W czwartek ukazały się ogłoszenia w prasie dotyczące pięciu przetargów na sprzedaż części majątku stoczni Szczecin. Licytacje mają się odbyć 20 lipca. Inwestorzy będą mogli kupić m.in. pochylnie Wulkan i Odra. Zainteresowani przetargami inwestorzy będą mogli składać oświadczenia rejestracyjne i wadia do 7 lipca.

bFflZVCl

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

W maju 2009 r. katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.(PAP)

dol/ pad/ jra/

bFflZVCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)