Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leterme: sytuacja w Belgii bez wpływu na jej prezydencję w UE

0
Podziel się

Belgijski premier Yves Leterme zapewnił w środę, że polityczna
niestabilność jego kraju nie będzie miała wpływu na przewodnictwo Belgii w Unii Europejskiej,
rozpoczynające się 1 lipca.

bEiUmXwB

Belgijski premier Yves Leterme zapewnił w środę, że polityczna niestabilność jego kraju nie będzie miała wpływu na przewodnictwo Belgii w Unii Europejskiej, rozpoczynające się 1 lipca.

Leterme, który rozmawiał w środę na ten temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, podkreślił po spotkaniu, że jego zaangażowanie w "sprawy bieżące" nie wpłynie na "właściwe przygotowania" do unijnej prezydencji.

Leterme 22 kwietnia, po rozpadzie popierającej go koalicji i dymisji rządu nadal zajmuje się sprawami bieżącymi w oczekiwaniu na przedterminowe wybory parlamentarne, które mają się odbyć 13 czerwca, krótko przed objęciem przez Belgię unijnej prezydencji.

bEiUmXwD

Premier podkreślił, że wybory nie będą stwarzały problemów dla prezydencji i że jest zgoda wszystkich sił politycznych na współpracę w najbliższym półroczu.

Barroso ze swej strony zapewnił o zaufaniu do Belgii, jej proeuropejskiego ducha oraz doświadczenia jej klasy politycznej i dyplomatów.

Jego zdaniem wybory nie przeszkodzą wcale w objęciu i sprawowaniu przez Belgię unijnej prezydencji. "Mogę pracować z tym rządem, jak i każdym, jaki zostanie zaprzysiężony" - powiedział.

Według Leterme'a Belgia będzie dążyć podczas sprawowania prezydencji do "wykonywania co do litery" Traktatu z Lizbony i zapewnienia przywództwa instytucjom europejskim.

bEiUmXwJ

Belgijska prezydencja ma skoncentrować się na pięciu obszarach: wychodzeniu z kryzysu, polityce społecznej i walce z ubóstwem, kwestiach środowiska, sprawach wewnętrznych i sprawiedliwości oraz stosunkach zagranicznych.(PAP)

klm/ kar/

26311196

bEiUmXxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)