Notowania

wiadomości
27.04.2011 16:15

Letni Festiwal Opery Krakowskiej "Opera pokoleń - opera bez granic"

"Opera pokoleń - opera bez granic" to hasło tegorocznego XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który zaplanowano w Krakowie od 4 czerwca do 8 lipca. Jedno z festiwalowych wydarzeń będzie na żywo transmitowane do Tarnowa i Nowego Sącza.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Opera pokoleń - opera bez granic" to hasło tegorocznego XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który zaplanowano w Krakowie od 4 czerwca do 8 lipca. Jedno z festiwalowych wydarzeń będzie na żywo transmitowane do Tarnowa i Nowego Sącza.

Jak poinformował dziennikarzy w środę dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, tegoroczna edycja festiwalu została podzielona na dwie części.

Pierwsza część festiwalu "Opera pokoleń" ma charakter edukacyjny i jest adresowana przede wszystkim do najmłodszej widowni. W jej ramach przewidziano przedstawienia "Kopciuszek" "Księga lasu", "Pan Marimba", po których dzieci i młodzież będą mogli spotkać się z aktorami i realizatorami oraz zwiedzić kulisy gmachu opery. Zaplanowano także konkurs plastyczny oraz warsztaty muzyczne.

Druga część pod hasłem "Opera bez granic" rozpocznie się 18 czerwca od premiery "Traviaty" Giuseppe Verdiego w reżyserii Krzysztofa Nazara.

W tym samym dniu festiwal będzie uczestniczył w Nocy Teatrów. W Ogrodzie Botanicznym soliści Opery Krakowskiej wystąpią podczas "Lekcji śpiewania", organizowanej wspólnie z Biblioteką Polskiej Piosenki i kabaretem Loch Camelot. O północy na dużej scenie opery odbędzie się spektakl "Musicodrama, czyli Jubi & Debi". Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej solistki Opery Krakowskiej Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi wraz z córką Katarzyną - aktorką Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Na 25 czerwca zaplanowano wystawienie operetki "Baron cygański" Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika. Spektakl z gmachu opery będzie transmitowany na żywo na rynki Tarnowa i Nowego Sącza.

28 czerwca zagraniczny gość festiwalu - niemiecki Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego.

Zwieńczeniem drugiej części krakowskiej imprezy będą lipcowe wydarzenia na Zamku Królewskim na Wawelu, w tym widowisko "Arie Oper Świata" z udziałem wybitnych polskich solistów (2 i 3 lipca) oraz gala baletowa "Grand pas..." w której wystąpią soliści z prestiżowych baletów europejskich (4 lipca). W zamkowej scenerii wystawiona zostanie również opera "Faust" Charles'a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego.

XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej jest finansowany ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) oraz budżetu województwa małopolskiego. (PAP)

rgr/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz