Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: szczyt UE nie powinien zakończyć się fiaskiem

0
Podziel się:

Szczyt Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu ws. budżetu na lata 2014-2020
nie powinien zakończyć się fiaskiem - powiedział w piątek komisarz UE ds. budżetowych Janusz
Lewandowski. Dodał, że samo wyznaczenie daty szczytu skłania do optymizmu.

Szczyt Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu ws. budżetu na lata 2014-2020 nie powinien zakończyć się fiaskiem - powiedział w piątek komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski. Dodał, że samo wyznaczenie daty szczytu skłania do optymizmu.

Lewandowski uczestniczył w konferencji "Przyszła Perspektywa Finansowa UE a polska agenda modernizacyjna" zorganizowanej w Warszawie przez Komisję Europejską i Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa.

Komisarz UE podkreślał, że druga tura rozmów dot. przyszłego budżetu UE nie może zakończyć się fiaskiem, gdyż byłby to "ogromnie niekorzystny sygnał, co do jakości projektu europejskiego". Jego zdaniem wyznaczenie daty szczytu już skłania do optymizmu. "Można wypracować w ciągu dwóch nocy (...) ostateczny kompromis" - powiedział. Wyjaśnił, że kompromis musi zadowolić każdy kraj UE.

"Ciągle jestem optymistą (...) Jeżeli porozumienie będzie, to również kraje uboższe nie będą szczególnie dotknięte tymi wszystkimi cięciami, które są nieubłaganie logiką obecnego czasu" - powiedział Lewandowski.

Dodał, że dla podatników, np. niemieckich, francuskich czy szwedzkich głównym problemem nie jest sama wielkość budżetu UE, ale kryzys w strefie euro, który kosztuje dużo więcej niż ich wkład do wspólnego budżetu.

Komisarz zwrócił uwagę, że nie będzie budżetu UE bez zgody Parlamentu Europejskiego. "Wiem, że ta zgoda topnieje z każdym obcięciem (wydatków - PAP)" - mówił. Jego zdaniem z powodu cięć opór Parlamentu wobec budżetu może być na początku bardzo silny.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego, członek komisji budżetowej PE Sidonia Jędrzejewska (PO) przyznała podczas konferencji, że kolejne cięcia w projekcie budżetu UE są trudne do przyjęcia przez Parlament

"Mam wielką nadzieję, że uda się w przyszłym tygodniu wynegocjować państwom członkowskim dobry kompromis i Parlament Europejski będzie go w stanie zaakceptować" - powiedziała Jędrzejewska.

Szef PE Martin Schulz mówił tydzień temu, że jeśli budżet UE na lata 2014-2020 zostanie uzgodniony na zbyt niskim poziomie, to PE może go zawetować.

Unijny szczyt szefów rządów i państw UE, na którym omawiane mają być kwestie budżetu UE na lata 2014-2020 zaplanowano na 7-8 lutego. Poprzedni szczyt budżetowy UE w listopadzie ub.r. zakończył się bez porozumienia, gdyż propozycja budżetu nie uzyskała wówczas poparcia unijnych przywódców.

Przedstawiona w listopadzie 2012 r. propozycja budżetowa oznaczała, że Polska w ramach funduszy spójności, mogłaby otrzymać około 72,4 mld euro. To więcej niż Polsce przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro).

Propozycja zakładała cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej opiewającego na około 1 bln euro. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy założył wydatki UE na poziomie prawie 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat. Brytyjczycy i Niemcy domagali się w listopadzie dalszych redukcji: o 30 mld euro w wydatkach UE, m.in. na administrację. (PAP)

mmu/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)