Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan w Brukseli: polskie firmy nie boją się unijnego rynku

0
Podziel się:

21.2.Bruksela (PAP) - Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa nie
boją się unijnego rynku; aż 8,9 proc. z nich myśli o przeniesieniu
działalności do innych państw Unii Europejskiej - to jeden z
wniosków konferencji, jaką współorganizowała w Brukseli Polska
Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

21.2.Bruksela (PAP) - Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa nie boją się unijnego rynku; aż 8,9 proc. z nich myśli o przeniesieniu działalności do innych państw Unii Europejskiej - to jeden z wniosków konferencji, jaką współorganizowała w Brukseli Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

"Członkostwo Polski w UE jest kotwicą tworzącą swoistego rodzaju gwarancję, że polska gospodarka nie zmieni kursu i że nie zacznie dryfować. Jest gwarancją, że niezależnie od wyborów politycznych, dokonujących się co cztery lata, gospodarka będzie się rozwijać" - przekonywała szefowa PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz na konferencji podsumowującej już blisko dwuletnie członkostwo Polski w UE.

Zdaniem konfederacji polskie firmy zmieniły nastawienie do UE. Rośnie nie tylko wartość eksportu, ale także liczba firm, które eksportują. Rośnie również odsetek firm, które deklarują chęć bezpośredniego działania na rynku unijnym. Z danych PKPP Lewiatan wynika, że aż 8,9 proc. małych i średnich przedsiębiorstw myśli o przeniesieniu swojej działalności do krajów UE.

Wejście Polski do UE zdynamizowało gospodarkę. Mimo niższego tempa wzrostu PKB w 2005 r. (3,2 proc. w stosunku do 5,4 proc. osiągniętego w 2004 r.) polska gospodarka rozwija się w tempie ponad dwukrotnie szybszym niż kraje starej Unii.

By ten wzrost był trwały, niezbędna jest - zdaniem PKPP Lewiatan - stabilizacja warunków gospodarowania w Polsce.

"Polski rząd powinien robić wszystko, aby utrzymać otwartość przedsiębiorstw na rynek unijny, ale jednocześnie tworzyć warunki stabilizujące ich funkcjonowanie na rynku polskim. Artykułowane coraz częściej przez część polityków postawy antybiznesowe nie będą sprzyjały temu procesowi. Będą także silnym negatywnym sygnałem dla obecnych i przyszłych inwestorów zagranicznych, że inwestowanie w Polsce obarczone jest dużym i rosnącym ryzykiem" - uważa Lewiatan.

Konfederacja zaapelowała też o utrzymanie niezależności NBP oraz wezwała rząd do jak najszybszego wyznaczenia daty wejścia do strefy euro.

Inga Czerny (PAP)

mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)