Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewica apeluje: Wycofać Polaków z Afganistanu do końca roku

0
Podziel się

To nie jest polska wojna - uważają posłowie Lewicy.

Lewica apeluje: Wycofać Polaków z Afganistanu do końca roku
(MON/isaf.wp.mil.pl)
bDHIzmTF

Klub Lewicy przygotował projekt apelu o wycofanie polskich wojsk z Afganistanu. Po sejmowych wakacjach ma on trafić do marszałka Sejmu. Będzie to zgodne z polską racją stanu i tradycją historyczną - argumentują posłowie Lewicy.

_ - Kolejny rok interwencji militarnej i politycznej realizowanej pod egidą NATO w Afganistanie nie przyniósł ani postępu, ani przybliżenia do celów wyznaczonych na początku kampanii _ - podkreślono w projekcie apelu.

_ - Misja, która miała mieć charakter policyjno-porządkujący z upływem czasu przekształciła się w regularną wojnę partyzancką, gdzie z jednej strony wojska interwencyjne walczą z nieuchwytnymi talibami wciąż wspieranymi przez miejscową ludność, z drugiej strony talibowie, korzystający ze wsparcia miejscowej ludności, ale i ośrodków zagranicznych w niektórych państwach muzułmańskich dziś wydają się być silniejsi niż kiedykolwiek _ - argumentują posłowie Lewicy.

bDHIzmTH

W ich ocenie, _ nie osiągnięto sukcesu w zabiegach o serca i umysły Afgańczyków _, m.in. poprzez takie wydarzenia jak wypadki w Nangar Khel, gdzie w 2007 roku polscy żołnierze ostrzelali afgańską wioskę. _ - Nie da się odkupić za żadne pieniądze zaufania i szacunku za wydarzenia, które tak, jak choćby w wypadku polskiego kontyngentu, miały miejsce pod Nangar Khel _ - podkreślono.

Udział sił zbrojnych Rzeczypospolitej w interwencji zbrojnej w Afganistanie - w ocenie klubu Lewicy - _ trudno uzasadnić interesem państwowym lub choćby partykularnym _. _ - To nie jest polska wojna _ - oceniono.

Posłowie argumentują także, że udział polskich wojsk w wojnie w Afganistanie jest _ obciążeniem materialnym i dla całej armii i dla budżetu państwa _. _ Kolejne miliony złotych przeznaczone przez podatników na modernizację armii giną w górach Afganistanu _ - zaznaczono w projekcie apelu.

bDHIzmTN

Zauważono także, że _ dziś Zachód nie ma recepty na sukces w Afganistanie _ i _ wydaje się, że kontynuowanie interwencji tylko wzmacnia talibów, a ludność miejscowa coraz bardziej zniechęca się do obcych _.

_ - Apelujemy do rządu o podjęcie działań, które umożliwią wycofanie ostatniego żołnierza z Afganistanu do końca 2010 roku _ - głosi projekt apelu. Według lewicy, _ będzie to zgodne z polską racją stanu, polską tradycja historyczną i zapewne także z wolą i oczekiwaniem mieszkańców tego kraju, których nikt nie pytał o zdanie i wbrew ich woli próbuje im urządzić państwo według własnego, ale obcego widzimisię _.

Witold Gintowt-Dziewałtowski pytany na jakie poparcie liczą w sprawie projektu apelu, zapewnił, że będą przekonywać inne ugrupowania. _ - Gdyby nie narzucać dyscypliny klubowej w głosowaniu, to od ręki mielibyśmy większość _ - uważa Gintowt-Dziewałtowski.

bDHIzmUi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)