Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica: wyjaśnić czy PiS traktował stanowiska w prokuraturze jako partyjne

0
Podziel się:

Klub Lewicy chce, by sejmowa komisja ds.
nacisków zbadała ewentualne przypadki traktowania przez PiS
stanowisk w prokuraturze jako "stanowisk partyjnych". Jerzy
Wenderlich (Lewica) zapowiedział skierowanie do komisji wniosku w
tej sprawie.

Klub Lewicy chce, by sejmowa komisja ds. nacisków zbadała ewentualne przypadki traktowania przez PiS stanowisk w prokuraturze jako "stanowisk partyjnych". Jerzy Wenderlich (Lewica) zapowiedział skierowanie do komisji wniosku w tej sprawie.

Poseł PO z komisji ds. nacisków i kandydat na jej nowego szefa Sebastian Karpiniuk, również uważa, że tego typu przypadki traktowania prokuratury miały miejsce w czasach rządów PiS.

Wenderlich oraz inny poseł Lewicy Tomasz Kamiński zaprezentowali podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie dokument wewnętrzny struktur PiS z powiatu gnieźnieńskiego pt. "Analiza jakości współpracy z organami administracji publicznej w odniesieniu do potrzeb lokalnej społeczności na szczeblu powiatu".

Materiał, pod którym podpisał się szef PiS w Koninie i poseł tej partii Witold Czarnecki, analizuje zatrudnienie w różnych instytucjach na szczeblu powiatu od biblioteki publicznej po hufce pracy, w tym także w policji i prokuraturze rejonowej.

"W prokuraturze nie nastąpiły żadne zmiany. Nagminne jest umarzanie śledztw w sprawach dotyczących działaczy SLD i osób związanych lokalnym układem biznesowo-towarzyskim. Niezbędna jest zmiana na stanowisku prokuratora rejonowego" - napisano w dokumencie cytowanym przez posłów Lewicy.

Według Wenderlicha z analizy PiS wynika, że stanowisko prokuratora rejonowego uznano za "stanowisko partyjne" i uważano, iż powinien on "podlegać zmianie, jeśli zmienia się władza rządowa".

"Nic dziwnego, że musiały powstać dwie komisje - komisja do spraw wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy i komisja do spraw wyjaśnienia nacisków ówczesnej władzy pochodzącej z tak zwanej IV Rzeczypospolitej na wymiar sprawiedliwości i służby specjalne" - stwierdził Wenderlich.

Jego zdaniem skoro stanowisko prokuratora rejonowego PiS uznał za "stanowisko nomenklaturowe", to "wiele do zrobienia" w tej sprawie może mieć komisja ds. nacisków. W opinii Wenderlicha podobnie mogło być również w pozostałych kilkuset powiatach w całym kraju.

Wenderlich uważa, że komisję ds. nacisków powinny zainteresować informacje z dokumentu PiS. "Bo powiatów jest kilkaset, nie tylko gnieźnieński, czy w powiatach tych również uznano, że stanowisko prokuratora rejonowego jest to stanowisko nomenklaturowe" - zaznaczył.

Posłowie Lewicy odnieśli się też do części dokumentu poświęconej analizie potencjału kadrowego struktur powiatowych PiS.

Według dokumentu, "wśród działaczy PiS stosunkowo niewielka część legitymizuje się wyższym wykształceniem". "Rzadko dysponują doświadczeniem w zarządzaniu, ponieważ w Gnieźnie ogromna większość istotnych stanowisk jest w rękach SLD. Brak widocznych zmian personalnych w organach administracji publicznej zniechęca do zdecydowanego opowiedzenia się po stronie PiS" - napisano w analizie.

"Było takie powiedzenie - +nie matura, lecz chęć szczera...+. Ten dokument to oddaje i pokazuje prawdziwe, wewnętrzne oblicze Prawa i Sprawiedliwości i IV Rzeczypospolitej" - ocenił Kamiński.

Według posła PiS Witolda Czarneckiego zarzuty Lewicy to "nonsens". "To wewnętrzna analiza sporządzona dla moich potrzeb jako szefa partii w okręgu" - tłumaczył Czarnecki w rozmowie z PAP.

Jak dodał, jako szef okręgu powinien wiedzieć jak najwięcej o sytuacji, jaka w nim panuje i ten dokument miał mu w tym pomóc. "Można jedynie dyskutować, czy analiza została zrobiona dobrze czy źle" - podkreślił.

Poseł zaprzeczył, jakoby dokument zawierał listę osób, które należy usunąć ze stanowisk.

Karpiniuk przyznał w rozmowie z PAP, że nie dziwi go treść dokumentu PiS. "Ja wprost uzyskiwałem na posiedzeniach komisji informacje, że była kłótnia wśród parlamentarzystów PiS, kto ma być prokuratorem apelacyjnym, bodajże w Podlaskiem, wprost rozmawiano o tym, kto będzie lepiej reprezentował interesy PiS" - podkreślił poseł PO.

Według niego, sprawa warta jest zbadania i mogłaby zostać ujęta w raporcie końcowym z prac komisji ds. nacisków. "Można byłoby użyć to w raporcie końcowym jako egzemplifikacja pewnego rodzaju patologii, jakie miały miejsce" - uważa Karpiniuk. (PAP)

mkr/ ajg/ tgo/ ura/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)