Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Liban: Były minister wśród ofiar wybuchu w Bejrucie

0
Podziel się

#
Były premier Saad Hariri oskarża Hezbollah o zorganizowanie ataku
#

bEpZZeqd

# Były premier Saad Hariri oskarża Hezbollah o zorganizowanie ataku #

27.12. Bejrut (PAP/AFP, Reuters, AP) - Były libański minister finansów Mohammed Szatah, przeciwnik syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zginął w piątek w eksplozji w centrum libańskiej stolicy, Bejrucie. Były premier Saad Hariri o zorganizowanie zamachu oskarżył Hezbollah.

Poza Szatahem w zamachu zginęło co najmniej czterech innych ludzi, a ponad 50 osób zostało rannych; eksplozja zniszczyła restaurację i kawiarnię; kilka samochodów stanęło w płomieniach.

bEpZZeqf

Szatah był bliskim doradcą Haririego, który napisał w oświadczeniu: "Dla nas oskarżonymi są (...) ci sami ludzie, którzy wymykają się międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości i odmawiają stawienia się przed międzynarodowym trybunałem". Było to odniesienie do Specjalnego Trybunał ONZ dla Libanu, który ma osądzić członków Hezbollahu winnych śmierci ojca Saada Haririego, Rafika, dwukrotnego premiera Libanu zamordowanego w 2005 roku.

Szyicki Hezbollah, który jest zarazem wpływową partią polityczną jak i ugrupowaniem bojowym odmawia wydania wymiarowi sprawiedliwości swoich pięciu bojowników oskarżonych o zabicie Rafika Haririego - wyjaśnia AFP.

Szatah, który był sunnitą, stał się znaną postacią opozycji. Według libańskich źródeł w piątek był w drodze na spotkanie antyasadowskiej koalicji "14 marca", gdy doszło do eksplozji. Świadkowie relacjonowali, że jego samochód został całkowicie zniszczony w wybuchu.

Szatah był uważany za politycznego reprezentanta Haririego, który nie przebywa w Libanie od 2011 roku, gdy Hezbollah wraz sojusznikami obalił kierowany przez niego rząd jedności.

bEpZZeql

Do zamachu, w którym zginął Szatah, doszło na 20 dni przed rozpoczęciem procesu osób odpowiedzialnych za zabójstwo 14 lutego 2005 roku Rafika Haririego, które pogrążyło Liban w niepokojach. (PAP)

ksaj/ ro/ fit/

15376774 15376764 15378023 15377993

bEpZZeqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)