Notowania

liban
14.06.2011 07:12

Liban ma nowy rząd. Negocjowali pięć miesięcy

Gabinet zdominowany jest przez potężną partię szyicką Hezbollah i jej sojuszników, cieszący się poparciem Syrii i Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Gabinet zdominowany jest przez potężną partię szyicką Hezbollah i jej sojuszników, cieszący się poparciem Syrii i Iranu.

Hezbollah i sojusznicy, w tym chrześcijanin Michel Aun, zdobyli 19 z 30 stanowisk. Pozostała część została podzielona pomiędzy zwolenników szefa państwa Michela Suleimana, nowego premiera Nadżiba Mikatiego i przywódcy druzów Walida Dżumblatta, uważanych za _ neutralnych _. Dwa kluczowe wśród tych 19 stanowisk, m.in. ministra sprawiedliwości i obrony, przypadły Hezbollahowi, a 17 - jego koalicjantom.

Zobacz nowy rząd Libanu (ang.):

Nowy gabinet został zbojkotowany przez obóz byłego premiera, prozachodniego Saada Haririego, który znalazł się opozycyjnej mniejszości parlamentarnej.

Negocjacje trwały do ostatniej chwili. Hezbollah nie chciał się zgodzić na proponowane przez Mikatiego kandydatury ministrów. Wkrótce po ogłoszeniu składu nowego gabinetu niespodziankę sprawił druzyjski deputowany (druzowie są sojusznikami Hezbollahu) Talal Arslan, który przedstawił swoją dymisję, uzasadniając ją rozbieżnościami w poglądach z Mikatim.

Arslan zaprotestował przeciwko temu, że nie otrzymał jednego z kluczowych stanowisk, i oskarżył nowego premiera, sunnitę, o traktowanie mniejszości wyznaniowych w _ niewłaściwy _ sposób.

System władzy w Libanie opiera się na kwotach przewidzianych dla wspólnot religijnych i gwarantuje delikatną równowagę między 18 wyznawanymi w kraju odłamami religijnymi - chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Na mocy porozumień z 1989 i 1992 roku teki ministerialne oraz wyższe stanowiska w administracji państwowej, a także miejsca w parlamencie dzielone są równo między przedstawicieli ludności muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t140533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sudan;jest;porozumienie;w;sprawie;podzialu,178,0,841906.html) Sudan: Jest porozumienie w sprawie podziału
12 stycznia Hezbollah i jego sojusznicy, powołując się na napięcia związane ze specjalnym trybunałem ONZ ds. Libanu, który prowadzi dochodzenie w sprawie zamachu z lutego 2005 roku na byłego libańskiego premiera Rafika Haririego, wycofali swoich ministrów z rządu jedności Saada Haririego. Saad Hariri jest synem Rafika Haririego.

Rafik Hariri zginął w 2005 roku w zamachu bombowym w Bejrucie, o którego zorganizowanie oskarżana jest Syria, popierająca radykalny libański Hezbollah. Specjalny trybunał ds. Libanu o udział w przygotowaniu zamachu oskarżył też Hezbollah. Obóz Saada Haririego oskarża Hezbollah o przeprowadzenie _ zamachu stanu _.

Kwestia trybunału prowadzącego dochodzenie w sprawie zamachu na Haririego będzie jednym z głównych wyzwań dla rządu Mikatiego. Akt oskarżenia spodziewany jest w tym roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t141625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turcji;i;liban;celem;syryjskich;emigrantow,210,0,850386.html) Turcji i Liban celem syryjskich emigrantów Ponad 10 tys. uchodźców z Syrii przybyło do Turcji i Libanu - poinformowała w poniedziałek szefowa operacji humanitarnych ONZ Valerie Amos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t139451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;zlozyl;skarge;w;onz;na;liban;i;syrie,88,0,830296.html) Izrael złożył skargę w ONZ na Liban i Syrię To skutek wydarzeń podczas obchodów Nakby, palestyńskiego dnia katastrofy. Izrael twierdzi, że kraje te pogwałciły jego granice, układy międzynarodowe i rezolucje ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t138152.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pieszy;exodus;syryjczykow;do;libanu,6,0,819718.html) Pieszy exodus Syryjczyków do Libanu Z Syrii uciekają głównie kobiety i dzieci. Około 700 osób przekroczyło granicę, żeby schronić się u krewnych w Libanie.
Tagi: liban, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz