Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liban: Wybuch samochodu pułapki zabił co najmniej 14 osób i ranił 120

0
Podziel się:

Potężny wybuch samochodu pułapki w południowym Bejrucie zabił w
czwartek co najmniej 14 osób i ranił 120; do zamachu, wymierzonego w Hezbollah, przyznało się
nieznane wcześniej sunnickie ugrupowanie Brygady Aiszy. W nagraniu wideo zapowiada ono kolejne
ataki.

Potężny wybuch samochodu pułapki w południowym Bejrucie zabił w czwartek co najmniej 14 osób i ranił 120; do zamachu, wymierzonego w Hezbollah, przyznało się nieznane wcześniej sunnickie ugrupowanie Brygady Aiszy. W nagraniu wideo zapowiada ono kolejne ataki.

"Po raz drugi to my decydujemy o miejscu i czasie bitwy. I z wolą Bożą będzie tego więcej" - powiedział zamaskowany mężczyzna w nagraniu wideo, którego adresatem jest przywódca Hezbollahu szejka Hasana Nasrallaha.

Tym samym Brygady Aiszy wzięły na siebie odpowiedzialność za poprzedni zamach w Bejrucie, do którego doszło na początku lipca. Rannych zostało wówczas ponad 50 osób.

Źródła podają sprzeczne informacje dotyczące liczby ofiar i rannych; według państwowej agencji libańskiej NNA zabitych zostało 14 osób, a rannych ponad 200. Inne agencje pisały o od 10 do 20 ofiarach śmiertelnych. Eksplozja wywołała gwałtowne pożary okolicznych budynków.

Libański Hezbollah zaangażował się w konflikt zbrojny w Syrii po stronie reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Przeciwni temu sunnici grozili już wielokrotnie, że ukarzą to ugrupowanie za walkę po stronie reżimu kontrolowanego przez alawitów, wywodzących się z szyickiego odłamu islamu.

W ostatnich dwóch latach w starciach między zwolennikami syryjskich powstańców, którzy są głównie sunnitami, a szyitami popierającymi reżim Asada zginęło w Libanie kilkadziesiąt osób.

Na zemstę radykalnego ugrupowania sunnickiego wskazuje też wybór miejsca, w którym doszło do wybuchu: zaledwie 100 metrów od kompleksu Sajed al-Szuhada, gdzie Hezbollah organizuje swoje spotkania.

Wojna domowa w Syrii zaostrzyła te podziały między sunnitami i szyitami, podkopała też zaufanie części libańskiego społeczeństwa do Hezbollahu. Wcześniej bojownicy tej organizacji bywali postrzegani, jako obrońcy Libanu przed Izraelem, teraz zaś Hezbollah naraża się na odwet ze strony libańskich, a po części i syryjskich sunnitów. Już teraz nazywają oni Hezbollah, którego nazwa oznacza partię Boga, "partią diabła".

Hezbollah zaangażował się w konflikt w Syrii jesienią 2012 roku; ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną. (PAP)

fit/ ro/

14389823 14389894 14389811 14389746 14389817 14390050 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)