Notowania

wiadomości
22.04.2011 02:04

Libia: Atak sił Kadafiego na powstańcze instalacje naftowe

# poprawiony tytuł #

Podziel się
Dodaj komentarz

# poprawiony tytuł #

22.04. Bengazi (PAP/Reuters) - Wojska reżimu Muammara Kadafiego zaatakowały w środę kontrolowaną przez powstańców przepompownię ropy naftowej w pobliżu Tobruku na wschodzie Libii. Według niezweryfikowanych dotąd doniesień zginęło 8 osób - podał w czwartek przedstawiciel spółki naftowej.

Siły Kadafiego przypuściły atak na przepompownię ropy, położoną na pustyni na południe od Tobruku, pomiędzy polem naftowym Sarir a portem w Tobruku - poinformował Abdeldżalil Majuf, przedstawiciel spółki AGOCO, której pola wydobywcze kontrolują obecnie libijscy powstańcy.

Na skutek ataku zginęło osiem osób - powiedział inny pracownik AGOCO, z obsługi terminalu w Tobruku, cytując naocznego świadka. Ze względu na odległe położenie przepompowni doniesień tych nie można było zweryfikować z niezależnych źródeł. Nieznana jest też skala zniszczeń na skutek ataku.

Zdaniem Majufa atak może opóźnić wznowienie wydobycia cennego surowca z pól Sarir i Misla. Prace wstrzymano tam dwa tygodnie temu po ataku sił reżimu. Powstańcy alarmują, że mimo pierwszych sukcesów nie będą w stanie eksportować ropy, dopóki nie zostanie wznowione wydobycie na tych obszarach.

Siły powstańcze zapowiedziały, że zwiększą ochronę złóż ropy. Rząd libijski zaprzeczył doniesieniom, jakoby atakował instalacje naftowe, a odpowiedzialnością za napaść obarczył samych powstańców i NATO. (PAP)

akl/

8834930

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz