Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia: Istnieją dowody przeciwko prawnikom MTK

0
Podziel się:

Rzecznik rządu Libii Naser Al-Mani oświadczył w środę, że istnieją dowody
na to, iż wizytująca uwięzionego Saifa al-Islama Kadafiego delegacja Międzynarodowego Trybunału
Karnego dopuściła się naruszenia prawa.

Rzecznik rządu Libii Naser Al-Mani oświadczył w środę, że istnieją dowody na to, iż wizytująca uwięzionego Saifa al-Islama Kadafiego delegacja Międzynarodowego Trybunału Karnego dopuściła się naruszenia prawa.

Australijska prawniczka Melinda Taylor oraz urodzona w Libanie tłumaczka Helene Assaf zostały aresztowane 7 czerwca w mieście Zintan podczas odwiedzin syna obalonego w ubiegłym roku dyktatora Muammara Kadafiego. Prawdopodobnie są oskarżone o próbę nielegalnego przekazania dokumentów uwięzionemu.

"Wstępne śledztwo wykazało, że delegacja MTK naruszyła prawo, a błędy, które zostały popełnione, podlegają karze zgodnie z libijskim wymiarem sprawiedliwości. Chcielibyśmy mieć dobre relacje z międzynarodowymi instytucjami, ale nie za cenę naruszenia bezpieczeństwa czy interesów Libii" - powiedział Al-Mani.

Rzecznik nie odpowiedział na pytania dziennikarzy o to, jakie dokładnie przepisy prawa zostały naruszone i o co konkretnie oskarżeni są pracownicy MTK. Zaznaczył jedynie, że "we właściwym czasie szczegóły dochodzenia oraz informacje na temat prawnych aspektów sprawy zostaną podane do publicznej wiadomości". Wraz z delegacją MTK zatrzymane zostały również dwie osoby towarzyszące.

Przewodniczący MTK Sang-Hyun Song zażądał od Trypolisu zapewnienia bezpieczeństwa aresztowanym. O uwolnienie australijskiej prawniczki i jej tłumaczki apelowały również Rada Bezpieczeństwa ONZ, NATO oraz liczne organizacje obrony praw człowieka.

W poniedziałek swoją mediację między MTK a rządem libijskim zaproponował przebywający z krótką wizytą w Trypolisie australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr. "Popełniono błąd polegający na tym, że delegacja MTK rozmawiała z uwięzionymi bez wcześniejszego zapoznania się z obowiązującymi procedurami. Tej sytuacji można byłoby łatwo uniknąć. Deklarujemy wszelką pomoc w mediacji pomiędzy stronami" - oświadczył.

Trybunał domaga się ekstradycji Saifa al-Islama Kadafiego, oskarżając go o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Libijczycy uważają, że syn Kadafiego musi stanąć przed sądem w Libii, a większość chciałaby dla niego kary śmierci.

Z Trypolisu Beata Oleksy (PAP)

beo/ dmi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)