Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia: Kadafi zapowiada kontynuowanie walki

0
Podziel się

Będziemy walczyć, jeśli oni tego chcą - powiedział w piątek
libijski przywódca Muammar Kadafi o antyreżimowych demonstrantach. Zapewniał, że zatriumfuje nad
swymi wrogami, i wzywał swych zwolenników do obrony Libii i jej interesów naftowych.

bEigJBWt

Będziemy walczyć, jeśli oni tego chcą - powiedział w piątek libijski przywódca Muammar Kadafi o antyreżimowych demonstrantach. Zapewniał, że zatriumfuje nad swymi wrogami, i wzywał swych zwolenników do obrony Libii i jej interesów naftowych.

Kadafi wygłosił transmitowane przez telewizję przemówienie do tysięcy swych zwolenników w Trypolisie, który jest już jego ostatnim bastionem w kraju, ogarniętym falą antyrządowych protestów.

Oświadczył, że "jeśli będzie trzeba", otworzy arsenały, by uzbroić wszystkie libijskie plemiona. "Gotujcie się do walki o Libię, o ropę naftową, o godność i niepodległość" - wołał do wiwatujących tłumów.

bEigJBWv

"Musicie tańczyć, śpiewać i przygotować się. (...) wasz duch jest silniejszy od wszelkich prób zniszczenia nas, podejmowanych przez cudzoziemców i wrogów" - cytuje Kadafiego Reuters.

"Muammar Kadafi jest z wami. (...) będziemy walczyć i zabijemy ich, skoro tak chcą (...) - wołał libijski przywódca. - Muammar Kadafi jest jednym z was. Tańczcie, śpiewajcie, radujcie się!"

Libijskie siły bezpieczeństwa strzelały w piątek do manifestantów w kilku dzielnicach Trypolisu. Świadkowie mówią m.in. o ostrzeliwaniu demonstrantów z broni automatycznej, a nawet z działka przeciwlotniczego. Według niepotwierdzonych doniesień zginęło co najmniej kilkanaście osób.

W ocenie polskiego MSZ libijskie władze centralne kontrolują jedynie Trypolis i kilka mniejszych miast w jego okolicy. W całym kraju zwiększa się pospolita przestępczość; bardzo często dochodzi do rabunków i aktów agresji.

bEigJBWB

Muammar Kadafi to przypadek z pogranicza normalności i choroby psychicznej i na pewno dobrowolnie nie ustąpi - powiedział w rozmowie z PAP znany amerykański psychiatra i psycholog, profesor Jerrold Post z George Washington University. (PAP)

az/ mc/

8423979 8423970 8424188 8424397,arch.

bEigJBWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)