Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia: Minister: W wojnie domowej zginęło 30 tys. ludzi

0
Podziel się

W trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło już co najmniej 30
tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych - poinformował minister zdrowia w tymczasowym rządzie
libijskim Nadżi Barakat, cytowany w czwartek przez agencję Associated Press.

bEgprzTV

W trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło już co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych - poinformował minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat, cytowany w czwartek przez agencję Associated Press.

Szacunki oparto na doniesieniach szpitali, władz lokalnych i dowódców sił powstańczych.

Barakat powiedział, że pełnymi danymi będzie dysponować za kilka tygodni a ostateczna liczba zabitych i rannych może okazać się wyższa, niż się obecnie ocenia. Libia ma ponad 6 mln ludności.

bEgprzTX

Co najmniej 4 tys. ludzi uznano za zaginionych: albo zostali zabici, albo są więźniami wojsk wiernych Muammarowi Kadafiemu. Siły Kadafiego nadal trzymają się m.in. w jego rodzinnym mieście Syrcie - powiedział Barakat agencji AP.

Dodał, że trwają prace ekshumacyjne i identyfikacja poległych w walkach i pośpiesznie pochowanych oraz poszukiwania masowych grobów ludzi zabitych przez wycofujące się oddziały Kadafiego.

Z szacunkowej liczby 30 tys. zabitych około połowa to bojownicy Kadafiego - twierdzi Barakat. Według niego Brygada Chamisa, dowodzona przez syna Kadafiego elitarna jednostka, straciła około 9 tys. żołnierzy.

Jednym z obszarów, które ucierpiały najbardziej jest portowe miasto Misrata, trzecie co do wielkości w Libii, o które powstańcy i zwolennicy Kadafiego toczyli walki przez dwa miesiące. W Misracie poległo co najmniej 2 tys. rebeliantów i cywili, a tysiące zostały ranne, w tym 900 osób, które straciły kończyny - poinformował Barakat, powołując się na dane otrzymane od władz tego miasta.

bEgprzUd

Doniesienia z zachodnich rejonów Libii, które do niedawna pozostawały pod kontrolą Kadafiego, w tym Trypolisu, nie są kompletne. Rebelianci wkroczyli do Trypolisu 21 sierpnia, ale opanowali miasto dopiero po tygodniu zaciętych walk ulicznych. W bitwie o Trypolis zginęło co najmniej 1700 powstańców i około stu cywilów. (PAP)

klm/ ap/

9740537

bEgprzUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)