Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libijskie porty i terminale naftowe w większości nie pracują

0
Podziel się

Eksport ropy naftowej z Libii niemal stanął z powodu zmniejszenia
produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe.

bEgowHzF

Eksport ropy naftowej z Libii niemal stanął z powodu zmniejszenia produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe.

Niektórzy przewoźnicy w ogóle zrezygnowali z rejsów do Libii, obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Kapitanowie niektórych jednostek odmawiali przybijania do libijskich portów lub zawracali w połowie drogi.

Według wspomnianych źródeł dostawy zakłóca także zła pogoda na Morzu Śródziemnym.

bEgowHzH

Protesty antyrządowe w Libii i perspektywy utraty produkowanych przez nią 1,3 mln baryłek ropy dziennie spowodowały wzrost cen tego surowca. Cena baryłki ropy Brent wzrosła w czwartek niemal do 120 dolarów, czyli najwyższego poziomu od 2008 roku.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapewnił jednak w piątek w Berlinie, że nic nie wskazuje na razie na to, by w związku z napiętą sytuacją w Libii nastąpiły zakłócenia w zaopatrzeniu państw UE w surowce energetyczne.

"Libia ma ograniczone znaczenie dla europejskiego rynku gazu i ropy naftowej" - zauważył komisarz. Jak dodał, dostawy gazu z Libii pokrywają jedynie 3-4 proc. zużycia tego surowca w Europie, zaś ropa - około 10 proc.

Wyraził też przekonanie, że w nadchodzących dniach ustabilizują się ceny ropy.

bEgowHzN

Libia jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej w Afryce. (PAP)

mw/ ap/

421176 arch.

bEgowHAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)