Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Licealiści z Polski, Izraela i Niemiec spotkali się w Warszawie

0
Podziel się:

Polscy licealiści z Lublina oraz ich rówieśnicy z Izraela i Niemiec
spotkali się w czwartek w Warszawie. Jako uczestnicy wspólnego projektu "Together for a Change"
młodzi podróżują po swoich krajach, odwiedzając m.in. miejsca związane z holokaustem.

Polscy licealiści z Lublina oraz ich rówieśnicy z Izraela i Niemiec spotkali się w czwartek w Warszawie. Jako uczestnicy wspólnego projektu "Together for a Change" młodzi podróżują po swoich krajach, odwiedzając m.in. miejsca związane z holokaustem.

Cel przedsięwzięcia to zmierzenie się młodych ludzi z trudną, wspólną historią, dialog oraz pielęgnowanie takich wartości jak tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka.

W projekcie "Together for a Change" (Razem na rzecz Zmiany), którego realizacja rozpoczęła się prawie rok temu, brało udział ok. 50 nastolatków. Polskę reprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Ich partnerami byli uczniowie szkół średnich z izraelskiego miasta Rishon LeZion koło Tel Awiwu i z Muenster w Niemczech.

Nad realizacją projektu czuwał Tal Genosar, kierujący wydziałem filmowym w liceum w Rishon LeZion.

W spotkaniu młodzieży w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej wzięli też udział m.in.: attache ds. kultury w Ambasadzie Izraela w Warszawie Alon Simhayoff, Joanna Gospodarczyk z Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz historyk, były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski.

"Życzę wam, by przyjaźnie, które nawiązaliście podczas realizacji tego projektu, przetrwały i utrzymywały się przez lata" - zwrócił się do licealistów Alon Simhayoff. Określił Polskę jako "bardzo przyjazny kraj", a projekt "Together for a Change" nazwał "bardzo cennym przedsięwzięciem, które pozwala m.in. obalać negatywne wzajemne stereotypy - np. funkcjonujące w Polsce stereotypy na temat Izraela i stereotypy na temat Polaków, z którymi można się spotkać w Izraelu".

Licealiści opowiadali, że ich wzajemne kontakty rozpoczęły się 10 miesięcy temu. Uczniowie z trzech krajów komunikowali się przez internet, m.in. za pośrednictwem Facebooka, przedstawiając się sobie i nawiązując pierwsze relacje.

Najważniejszy jak dotąd, 12-dniowy etap projektu rozpoczął się 18 października. Uczniowie z Polski, Izraela i Niemiec spotkali się w Muenster, gdzie zorganizowano dla nich warsztaty poświęcone II wojnie światowej. Młodzi rozmawiali wspólnie o holokauście, zbrodniach popełnianych w obozach koncentracyjnych. Emocje i refleksje, które towarzyszyły im podczas tych trudnych rozmów, później opisywali, np. w formie osobistych pamiętników.

Po wizycie w Niemczech, grupa pojechała do Czech - do miasta Terezin, gdzie w 1941 r. założono obóz koncentracyjny, głównie dla ludności żydowskiej. Następnie udali się do Polski i odwiedzili m.in. były niemiecki obóz Auschwitz.

Wizyta w byłym KL Auschwitz - jak opowiadali podczas spotkania - była dla nich najtrudniejszym momentem w czasie całej wspólnej podróży. Jednocześnie uczniowie podkreślali, że wydarzenie to - choć było doświadczeniem wyjątkowo trudnym - bardzo ich zbliżyło. Wspominali, że chodząc po terenie byłego obozu płakali, wzajemnie pocieszali się, obejmowali i trzymali za ręce. "Nie było między nami barier. (...) Byliśmy wszyscy tak samo wstrząśnięci tragedią tych ludzi" - takie wspomnienia przywoływano podczas spotkania w BUW-ie.

W Polsce uczestnicy projektu "Together for a Change" odwiedzili też m.in. krakowski Kazimierz, który przez wiele wieków był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej, oraz Lublin, gdzie odbywały się warsztaty.

W piątek w Warszawie zakończy się część projektu obejmująca podróż po Niemczech i Polsce. Za sześć miesięcy grupa ma się spotkać ponownie - tym razem w Izraelu.

Pomocą przy organizowaniu pobytu uczestników projektu w Polsce służyła m.in. ambasada Polski w Tel-Awiwie.(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)