Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Licheń: Pamiątki kultury i historii Polski w Sanktuarium Maryjnym

0
Podziel się:

Kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski zgromadzono
w muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, które 2 lipca zostanie otwarte w bazylice Sanktuarium
Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska).

Kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski zgromadzono w muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, które 2 lipca zostanie otwarte w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska).

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. przez księdza Józefa Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł zgromadzonych jeszcze w okresie międzywojennym w Zgromadzeniu Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.

"W zbiorach znajdują się pamiątki po wybitnych Polakach, m.in. Romualdzie Traugutcie, ostatnim przywódcy Powstania Styczniowego. Zbiór pamiątek dotyczący tego zrywu niepodległościowego jest jednym z największych w Polsce. Są także listy i dokumenty królów Polski, wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej oraz kolekcja obrazów o tematyce sakralnej i rysunki oraz grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta, Juliusza Kossaka" - poinformował kustosz muzeum Wojciech Luchowski.

Według niego, to wyjątkowa rzadkość, by taka liczba poloników wracała do Polski i została publicznie udostępniona w miejscu, do którego każdego roku przyjeżdża ponad milion pielgrzymów z kraju i ze świata. "To także spełnienie marzeń ks. Jarzębowskiego, który chciał, aby eksponaty były kiedyś prezentowane w Polsce" - podkreślił kustosz.

Kolekcja muzealna będzie prezentowana na drugim i trzecim piętrze bazyliki. Na powierzchni ponad 1000 mkw. znajduje się kilka sal wystawienniczych. Pierwsza poświęcona jest historii muzeum i losom ks. Jarzębowskiego. Kolejna, "Rzeczpospolita szlachecka", przedstawia dzieje I RP. Następne noszą nazwy: "Drogi do niepodległości" (historia walk o wolność od Konstytucji 3-Maja do 1989 r.), "Skarbczyk starej książki" (inkunabuły i książki od XV do XIX wieku).

Jest też sala przeznaczona dla prowadzenia lekcji muzealnych. Jak wyjaśnia Luchowski, muzeum zostało tak pomyślane, by na podstawie prezentowanych eksponatów nauczyciele historii, języka polskiego, sztuki, religii i wiedzy o społeczeństwie mogli przeprowadzać lekcje. W tym celu sale ekspozycyjne zostały wyposażone w urządzenia multimedialne.

Według Luchowskiego, muzeum w Licheniu to "wyjątkowe w swym znaczeniu prywatne zbiory w Polsce udostępnione tak szerokiej publiczności".

Bazylika w Licheniu jest największą w kraju świątynią. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski.(PAP)

zak/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)