Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Licheń: Seminarium "Odnowa wsi wielkopolskiej"

0
Podziel się:

O konieczności wdrożenia w jak najszerszym wymiarze funduszu sołeckiego i
korzyściach, jakie on przynosi, mówili uczestnicy seminarium "Odnowa wsi wielkopolskiej", które w
sobotę zakończyło się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).

O konieczności wdrożenia w jak najszerszym wymiarze funduszu sołeckiego i korzyściach, jakie on przynosi, mówili uczestnicy seminarium "Odnowa wsi wielkopolskiej", które w sobotę zakończyło się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).

Spotkanie odbyło się w ramach dwudniowej, 18. Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich. W niedzielę pielgrzymów odwiedzi marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Fundusz sołecki to środki wydzielone w budżecie gminy dla danego sołectwa na wykonanie zadań (należących do zadań własnych gminy), które mają się przyczynić do poprawy warunków życia mieszkańców tego sołectwa. Ilość pieniędzy dla sołectwa zależy od zamożności gminy. W kraju takie fundusze utworzyło już ponad 50 proc. gmin.

W przyjętym stanowisku uczestnicy seminarium zauważyli, że wiele rad gmin, które podjęły decyzje o uchwaleniu funduszu sołeckiego, zwiększyły w ten sposób możliwości realizacji ważnych dla społeczności lokalnych projektów. Podkreślono w nim także, iż potrzebne jest dalsze wzmocnienie pozycji sołtysa i zebrania wiejskiego.

Tworzenie funduszy sołeckich stało się możliwe na podstawie ustawy z 20 lutego 2009 r. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów senator Ireneusz Niewiarowski (PO) powiedział, że fundusz sołecki dopiero w tym roku będzie się realizował w praktyce w poszczególnych wsiach, a gminy będą mogły starać się o refundację z budżetu państwa wydanych na ten cel pieniędzy w 2011 r.

Jak podkreślano, rola funduszu jest bardzo znacząca, ale nie tylko w wymiarze finansowym. "Sołectwo otrzymuje średnio 10 tys. zł. Za te środki można uporządkować na przykład boisko, urządzić plac zabaw, naprawić chodnik, wyremontować świetlicę. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki funduszowi, który może być wypłacany co roku, wieś musi zastanawiać się nad przyszłością" - powiedział senator.

Podkreślił, że dzięki funduszowi wieś aktywizuje się, myśli o przyszłości, pojawiają się więzy między mieszkańcami i pojawiają się pomysły, które wcześniej nie przychodziły nawet do głowy. "To jest rodzaj odnowy wsi. Liczymy, że fundusz sołecki pobudzi mieszkańców do aktywnego myślenia i działania" - powiedział PAP Niewiarowski.

Funduszowi nie sprzyjają niekiedy niektóre rady gmin i mieszkańcy. "Czasem gminy błędnie myślą, że fundusz jest rozproszeniem środków, których zawsze im brakuje. Mieszkańcy boją się, że nie podołają zadaniom albo po prostu im się nie chce, bo przecież może to zrobić za nich gmina albo inni" - mówił senator.

O powstaniu funduszu sołeckiego decydują sołtys lub rada sołecka, radni gminy bądź grupa 15 mieszkańców. Później rada gminy decyduje o tym, czy w budżecie gminy zostanie wyodrębniony fundusz sołecki i jakie środki otrzyma. Korzyścią z tworzenia takich funduszy dla gmin są dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, których samorząd nie otrzymałby, gdyby fundusz nie powstał.

Seminarium towarzyszyła wystawa pt. "Odnowa wsi wielkopolskiej". (PAP)

zak/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)