Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi złoży wizytę w Polsce

0
Podziel się:

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San
Suu Kyi 11 września rozpocznie wizytę w Polsce. Zaprosili ją Lech Wałęsa i marszałek Sejmu Ewa
Kopacz. W Warszawie spotka się z prezydentem, premierem, marszałkiem Senatu i wygłosi wykład na UW.

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi 11 września rozpocznie wizytę w Polsce. Zaprosili ją Lech Wałęsa i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W Warszawie spotka się z prezydentem, premierem, marszałkiem Senatu i wygłosi wykład na UW.

Jak poinformował Instytut Lecha Wałęsy w komunikacie przesłanym w środę PAP, wizyta w Polsce Aung San Suu Kyi jest drugą wizytą Noblistki w Europie od zakończenia aresztu domowego w listopadzie 2010 r. W ciągu siedmiu dni liderka birmańskiej opozycji odwiedzi kolejno Warszawę, Budapeszt oraz Pragę.

Pierwsza wizyta birmańskiej opozycjonistki w Polsce rozpocznie się w środę 11 września. Tego dnia po południu Aung San Suu Kyi będzie rozmawiać w Sejmie z Ewą Kopacz, potem spotka się z dziennikarzami. Spotka się także z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

W czwartek, drugiego dnia wizyty noblistka ma rozmawiać z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.

"Rozmowy z birmańską działaczką polityczną będą dotyczyły sytuacji politycznej w Birmie oraz możliwości wspomagania dalszego procesu demokratyzacji tego kraju" - czytamy w komunikacie Instytutu Lecha Wałęsy. W czwartek zaplanowano także lunch z b. prezydentem Lechem Wałęsą w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach.

Birmańska opozycjonistka w trakcie swojego pobytu w Warszawie wygłosi też otwarty wykład na Uniwersytecie Warszawskim oraz będzie rozmawiać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

W latach 1962-2011 Birmą rządzili wojskowi. W 1988 roku Aung San Suu Kyi stała się ikoną ruchu oporu wobec ich dyktatury. Pokojową Nagrodę Nobla dostała w 1991 roku. Przebywała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat.

W 2011 roku rządzący Birmą wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.

Aung San Suu Kyi zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach w 2015 roku, które według obserwatorów mają szanse być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.

W maju 2012 r. z birmańską noblistką spotkał się w Rangunie szef MSZ Radosław Sikorski. Również on zaprosił ją wówczas do złożenia wizyty w Polsce. (PAP)

agy/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)