Notowania

izrael
25.09.2011 11:48

Lieberman chce dialogu z Palestyńczykami

Izrael powinien przyjąć propozycję wznowienia rozmów z Palestyńczykami bez żadnych warunków wstępnych,.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Izrael powinien przyjąć propozycję wznowienia rozmów z Palestyńczykami bez żadnych warunków wstępnych, przedstawioną przez kwartet bliskowschodni - powiedział w niedzielę szef dyplomacji państwa żydowskiego Awigdor Lieberman.

W wywiadzie dla izraelskiego radia Lieberman wyraził nadzieję, że Palestyńczycy również zgodzą się zasiąść do stołu rokowań i _ rozpoczną poważny dialog z Izraelem _ - zgodnie z planem przedstawionym wczoraj przez kwartet (ONZ, Unia Europejska, USA, Rosja).

Zdaniem Liebermana, palestyńscy przywódcy powinni się skupić właśnie na tym i wycofać z próby forsowania przyjęcia Palestyny do ONZ, co oznaczałoby jej faktyczne uznanie za niepodległe państwo.

Izrael od miesięcy powtarza, że jedyną drogą do rozwiązania konfliktu bliskowschodniego są bezpośrednie negocjacje obu stron, a nie _ jednostronne _(czyli podejmowane wbrew Izraelowi) działania na forum międzynarodowym. Lieberman ostrzegł, że Izrael _ odpowie na jednostronne działania Palestyńczyków _.

Lieberman stwierdził, że władze w Jerozolimie są gotowe rozpocząć rokowania z Palestyńczykami w każdej ze spornych kwestii. Podkreślił przy tym, że najważniejsza dla Izraela jest sprawa jego bezpieczeństwa.

Palestyńscy liderzy skrytykowali plan kwartetu bliskowschodniego. Zarówno Abbas, jak i minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Riad al-Malki stwierdzili, że propozycja jest _ niekompletna _ i nie uwzględnia w wystarczającym stopniu stanowiska Palestyńczyków.

Za warunek konieczny przystąpienia do negocjacji uważają oni uznanie, że niepodległa Palestyna powstanie w granicach z 1967 roku (czyli na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i wschodniej Jerozolimie) oraz zamrożenie żydowskiego osadnictwa na tych terytoriach.

Czytaj więcej o aspiracjach Palestyny
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t157098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestynczycy;zasluguja;na;panstwo;ale;nie;w;ten;sposob,19,0,918035.html) Zasługują na państwo, ale nie w ten sposób W rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Obama potwierdził sprzeciw USA wobec przyjęcia jednostronnie proklamowanego państwa palestyńskiego do ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t149125.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepodlegla;palestyna;izrael;szantazuje,10,0,866826.html) Niepodległa Palestyna? Izrael szantażuje w razie ogłoszenia niepodległości przez Palestyńczyków, Izrael mógłby unieważnić dotychczasowe porozumienia pokojowe, pisze AP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t157200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wniosek;palestyny;w;onz;bedzie;panstwo,172,0,919468.html) Historyczny wniosek w ONZ. Nowe państwo? Prezydent Mahmud Abbas wezwał Izrael do pokojowych działań.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz