Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lieberman: Propozycja wykluczenia Arabów to moja osobista opinia

0
Podziel się:

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że
propozycja wytyczenia na nowo granic Izraela tak, aby wykluczyć część arabskich obywatel, była jego
osobistą opinią i nie reprezentuje polityki rządu.

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że propozycja wytyczenia na nowo granic Izraela tak, aby wykluczyć część arabskich obywatel, była jego osobistą opinią i nie reprezentuje polityki rządu.

Lieberman w niedzielę zakwestionował podstawę negocjacji z Palestyńczykami, czyli wymianę terytoriów okupowanych na pokój. Jak powiedział, wytyczną dla rozmów pokojowych "nie może być ziemia za pokój, lecz wymiana ziemi i ludzi".

Minister zaproponował zmianę granic tak, by izraelska społeczność arabska przeszła pod rządy palestyńskie, a osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu zostały formalnie włączone do terytorium izraelskiego.

"Jest to moja osobista opinia, a nie oficjalne stanowisko rządu" - zaznaczył minister w poniedziałek w Pradze, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Mimo to Lieberman podkreślił, że Izrael powinien zmienić podejście do Palestyńczyków, ponieważ dotychczasowe gesty dobrej woli nie przyniosły rezultatów.

W ubiegłorocznych wyborach partia Liebermana Israel Beiteinu (Nasz Dom Izrael) wiele zyskała, głosząc hasła, kwestionujące lojalność arabskich obywateli Izraela, stanowiących ok. 20 proc. ludności kraju.

Według Liebermana przywódcy izraelskich Arabów nie uznają prawa Izraela do istnienia. W przeszłości przywódca partii Israel Beiteinu bez powodzenia podejmował próby uchwalenia ustawy, pozbawiającej obywatelstwa tych, którzy odmówią złożenia przysięgi lojalności wobec państwa żydowskiego.

2 września wznowione zostały bezpośrednie negocjacje palestyńsko-izraelskie po trwającej 20 miesięcy przerwie. W ciągu roku rozmowy mają doprowadzić do ramowego porozumienia w sprawie trwałego uregulowania konfliktu, co pozwoliłoby na utworzenie państwa palestyńskiego i ustanowienie pokoju w regionie. Jednym z najpoważniejszych problemów w tych negocjacjach jest osadnictwo żydowskie.(PAP)

jhp/ kar/

7172548

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)