Notowania

syria
14.11.2011 17:02

Liga Arabska wyśle do Syrii 500 obserwatorów

Przedstawiciele arabskich organizacji obywatelskich porozumieli się w sprawie utworzenia misji obserwacyjnej, która oceni obecną sytuację w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Przedstawiciele arabskich organizacji obywatelskich porozumieli się w sprawie utworzenia misji obserwacyjnej, która oceni obecną sytuację w Syrii, gdzie od kilku miesięcy trwają protesty przeciwko reżimowi.

Grupa będzie liczyła około 500 obserwatorów, w tym wojskowych - podał przedstawiciel jednej z arabskich organizacji obywatelskich Ibrahim al-Zafarani. Skład misji zostanie ustalony w ciągu najbliższych dwóch dni. Ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi prawdopodobnie zatwierdzą utworzenie misji obserwacyjnej na spotkaniu w tym tygodniu.

Porozumienie ogłoszono po spotkaniu przedstawicieli kilku arabskich organizacji obywatelskich - m.in. Arabskiej Organizacji na rzecz Praw Człowieka oraz związków prawników, lekarzy i dziennikarzy - z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej Nabilem el-Arabim.

- Syria _ zgodziła się przyjąć komisję _, _ podpisze też z Ligą protokół gwarantujący grupie swobodę poruszania się _ - dodał Zafarani.

Syria zaapelowała w niedzielę o zwołanie spotkania ministerialnego Ligi Arabskiej i zapowiedziała, że jest gotowa przyjąć obserwatorów i specjalistów, których Liga zdecyduje się wysłać do kraju, by ocenili sytuację i nadzorowali wdrażanie planu antykryzysowego zaproponowanego przez Ligę Arabską.

Jak ocenia agencja Reuters, reżim sygnalizuje w ten sposób, że chce doprowadzić do odwołania przez Ligę jej wcześniejszej decyzji o zawieszeniu Damaszku w prawach członka.

W sobotę Liga Arabska zawiesiła członkostwo Syrii, po tym gdy władze tego kraju nie dotrzymały obietnicy powstrzymania się od dalszych akcji policji i wojska przeciwko demonstrantom domagającym się demokratyzacji i rozpoczęcia dialogu z opozycją.

Według szacunków ONZ, od początku antyreżimowych protestów w marcu tego roku zginęło w Syrii ponad 3500 osób.

Syria stanęła w obliczu dalszych sankcji państw europejskich oraz krytyki ze strony sąsiadujących z nią Turcji i Jordanii po decyzji Ligi Arabskiej o zawieszeniu jej członkostwa w następstwie krwawego tłumienia antyrządowych demonstracji.

Międzynarodowa izolacja Syrii zdaje się pogłębiać, ale reżim w Damaszku ma nadal poparcie Rosji, według której decyzja Ligi Arabskiej była błędna, a syryjska opozycja podżegana jest przez Zachód.

Trwające od 18 marca w Syrii protesty społeczne skierowane są przeciwko represyjnemu reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, który w 2000 roku przejął urząd głowy państwa po swym zmarłym ojcu Hafezie el-Asadzie, sprawującym dyktatorskie rządy przez 30 lat. Protesty te mają na ogół charakter pokojowy. Według szacunków ONZ, tłumienie demonstracji pociągnęło dotąd za sobą ponad 3,5 tys. ofiar śmiertelnych. Natomiast syryjskie władze twierdzą, że zbrojne gangi _ terrorystyczne _ zabiły już 1,1 tys. policjantów i żołnierzy.

W wywiadzie dla BBC król Jordanii Abdullah oświadczył, iż Asad powinien zrezygnować z władzy dla dobra swego kraju. _ Uważam, że gdybym był na jego miejscu, ustąpiłbym _ - powiedział.

_ - Ustąpiłbym i zapewniłbym to, że ktokolwiek nastąpiłby po mnie, byłby zdolny zmienić ten stan rzeczy, jaki obecnie widzimy _ - dodał jordański monarcha.

Według niego, przed ustąpieniem prezydent Syrii powinien rozpocząć nową erę dialogu politycznego, gdyż w jego otoczeniu nie ma nikogo, kto zmieniłby obecne realia ustrojowe. _ Nie sądzę, by system zezwolił na to, zatem jeśli Asad jest zainteresowany losem swego kraju, powinien ustąpić, ale powinien także stworzyć możliwość otwarcia nowej fazy syryjskiego życia politycznego _ - podkreślił Abdullah.

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w poniedziałek na forum parlamentu, że Ankara zainicjuje globalną kampanię w celu powstrzymania Asada przed dalszymi represjami.

_ - Turecka polityka w tej kwestii jest jawna i jasna. Będziemy wspierać słuszne żądania narodu i zmobilizujemy niezbędne regionalne oraz międzynarodowe platformy do stawienia czoła temu syryjskiemu naciskowi _ - powiedział szef tureckiej dyplomacji.

Dodał, że po przeprowadzonych w ciągu weekendu atakach demonstrantów na tureckie placówki dyplomatyczne w Syrii _ nie można już ufać syryjskiemu rządowi _.

_ - Zajmiemy najbardziej zdecydowane stanowisko wobec tych ataków i będziemy wspierać naród syryjski w jego słusznej walce _ - zaznaczył Davutoglu.

Unia Europejska zgodziła się rozszerzyć dotychczasowe restrykcje wobec najważniejszych przedstawicieli reżymu syryjskiego na kolejnych 18 osób, zaangażowanych w tłumienie protestów. Obradujący w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych zaaprobowali również plan zablokowania Damaszkowi dostępu do funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

O sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;przyjela;arabski;plan;rozwiazania;kryzysu;szczegoly;nieznane,66,0,956482.html) Syria zdecydowała. Skończą tę rzeź? Syria w całości zaakceptowała plan Ligi Państw Arabskich ws. rozwiązania trwającego od ponad siedmiu miesięcy konfliktu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t154808.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/morduja;ludzi;na;ulicach;ewakuacja,83,0,965715.html) Mordują ludzi na ulicach. Ewakuacja Siły bezpieczeństwa zabiły dziś 4 osoby, które wykrzykiwały hasła przeciw prezydentowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t187626.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przelom;w;sprawie;syrii;liga;arabska;przechodzi;do;czynow,27,0,965403.html) Liga Arabska przechodzi do czynów. Przełom Od marca tego roku w kraju zginęło ponad 3,5 tysiąca osób. Prezydent Asad nadal nie porozumiał się z opozycją.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz