Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liga Arabska za współpracą z Iranem

0
Podziel się:

Liga odrzuciła możliwość porozumienia z Izraelem. Państwa teraz stawiają na Iran.

Liga Arabska za współpracą z Iranem
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Liga Arabska odrzuciła wszelką możliwość porozumienia z Izraelem bez zaprzestania przez to państwo dalszej kolonizacji Wschodniej Jerozolimy.* Sekretarz generalny Ligi, Amr Musa wezwał 22 państwa zrzeszone w tym bloku do nawiązania bezpośredniego dialogu z Iranem w związku z obawami o rosnące wpływy Teheranu w tym regionie.*

Podczas 22. szczytu Ligi Arabskiej, który rozpoczął się w sobotę w Syrcie, Libii Musa przedstawił zarys swego planu zacieśnienia współpracy z Iranem.
Według koncepcji Musy powinno powstać forum współpracy regionalnej, do którego przystąpiłby Iran i Turcja - dwa narody niearabskie.

Propozycja ta może znacznie utrudnić wysiłki USA, które starają się odizolować Iran i nałożyć na niego surowe sankcje gospodarcze, by skłonić reżim do odstąpienia od programu nuklearnego, który zdaniem Zachodu ma na celu wyprodukowanie broni atomowej.

_ - Zdaję sobie sprawę, że niektórzy martwią się Iranem, ale właśnie dlatego potrzebujemy dialogu _ - powiedział Musa w mowie wygłoszonej na otwarcie szczytu.

Oznacza to, że jest coraz mniej prawdopodobne, by kraje arabskie przyjęły strategię Waszyngtonu i zdecydowały się izolować Teheran - komentuje agencja AP.

Według AP Liga Arabska dystansuje się od polityki USA ponieważ regionalni liderzy zwątpili w szanse na rychłe znalezienie pokojowego rozwiązania konfliktu palestyńsko - izraelskiego.

Podczas swojego wystąpienia Musa odrzucił wszelką możliwość porozumienia z Izraelem bez zaprzestania przez to państwo dalszej kolonizacji Wschodniej Jerozolimy.

Wcześniej palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył: _ Nie możemy prowadzić niebezpośrednich rozmów z Izraelem dopóki nie zaniecha on wszystkich swych działań zmierzających do skolonizowania Jerozolimy i nie skończy ze swą polityką stwarzania faktów dokonanych _.

Walkę wokół statusu Jerozolimy rozpaliło jeszcze bardziej ogłoszenie 9 marca projektu budowy 1600 mieszkań dla rodzin żydowskich, a następnie deklaracje izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który powtarza, że Jerozolima jest _ niepodzielną _ stolicą Izraela.

Skonfliktowana Liga Arabska

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)