Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
14.05.2013 10:46

Liga Muzułmańska wygrała wybory w Pakistanie

60 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym jest zarezerwowanych dla kobiet i przydzielanych w sposób proporcjonalny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Nawaz Sharif

Ostateczne wyniki sobotnich wyborów w Pakistanie, ogłoszone przez komisję wyborczą, potwierdziły zwycięstwo Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz - partii byłego premiera Nawaza Sharifa, która prawdopodobnie zapewni sobie większość w parlamencie.

Komisja poinformowała, że partia Sharifa zdobyła 123 z 272 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej parlamentu), obsadzanych w wyborach powszechnych. Kandydaci niezależni, którzy zwykle dołączają do partii tworzącej rząd, zdobyli 25 miejsc.

Oznaczałoby to dla Sharifa przekroczenie progu 137 miejsc obsadzanych w wyborach powszechnych, co jest warunkiem większości w 342-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

60 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym jest zarezerwowanych dla kobiet i przydzielanych w sposób proporcjonalny: im więcej miejsc dana partia zdobędzie w parlamencie, tym więcej kobiet będzie mogła nominować na deputowane. 10 miejsc przewidziano dla przedstawicieli mniejszości religijnych.

Rządząca dotąd Pakistańska Partia Ludowa zdobyła zaledwie 31 miejsc, a Pakistański Ruchy na rzecz Sprawiedliwości byłej gwiazdy krykieta Imrana Khana 26 miejsc.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysoka frekwencja w wyborach. Mimo groźby zamachów Do urn poszło 60 procent wyborców - poinformował szef pakistańskiej Komisji Wyborczej Fakhruddin Ibrahimi.
Seria zamachów przed lokalami wyborczymi Co najmniej 11 osób zginęło w zamachu przed biurem jednej z partii politycznych w Karaczi, w Pakistanie, gdzie w sobotę trwają wybory parlamentarne. Do ataku doszło też przed lokalem wyborczym dla kobiet w Peszawarze; są ranni - podała policja.
Talibowie zapowiedzieli atak. Wiadomo, kiedy Od kwietnia powiązani z Al-Kaidą pakistańscy talibowie zabili ponad sto osób w atakach m.in. na wiecach przedwyborczych, zwłaszcza kandydatów świeckich partii.
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz