Notowania

likwidacja szkół
10.04.2012 14:23

Likwidacja szkół budzi protest. Nie chcą się zgodzić

Około stu osób, głównie uczniów i ich rodziców, wzięło udział w manifestacji przeciwników likwidacji szkół na Dolnym Śląsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

Około stu osób, głównie uczniów i ich rodziców, wzięło udział we Wrocławiu w manifestacji przeciwników likwidacji szkół na Dolnym Śląsku. Samorządy chcą zlikwidować ok. 80 placówek oświatowych w regionie.

Jak wyjaśnił współorganizator protestu Patryk Piekaj z Wałbrzycha, władze miast, w których mają być likwidowane placówki szkolne, nie chcą rozmawiać z nauczycielami i rodzicami uczniów, odrzucając przygotowane przez nich propozycje, które pozwoliłyby na zachowanie szkół.

_ - Dlatego chcemy się spotkać z wojewodą, któremu wręczymy nasze petycje. Mamy nadzieję, że chociaż on nas wysłucha. Sprzeciwiamy się likwidacji szkół, bo to nic innego jak ograniczenie dostępu do wiedzy i edukacji _ - mówił Piekaj.

Współorganizator manifestacji podkreślił, że szkoły są często jedynymi ośrodkami kulturalnymi na terenie danej dzielnicy czy małego miasta, a _ poprzez ich likwidację dąży się do tego, żeby społeczeństwo było niewykształcone i niewyedukowane, aby łatwiej takim społeczeństwem można było manipulować _. - _ Jeśli nasz protest nie pomoże, to chyba będziemy musieli przykuć się do kominów _ - dodał.

Według danych Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w zeszłym roku zostało zlikwidowanych w regionie 55 szkół.

Manifestacja rozpoczęła się na wrocławskim Rynku, skąd ulicami miasta przeszła pod Urząd Wojewódzki. Protestujący, którzy przyjechali m.in. z Wałbrzycha, Ludwikowic i Włodowic, nieśli ze sobą transparenty z napisami: _ Szkoły zamykacie, o dzieci nie dbacie _, _ Teraz prywata, a za cztery lata od wyborców zapłata _; i krzyczeli: _ Władza wasza, edukacja nasza _.

Po dotarciu pod urząd wojewódzki przedstawiciele protestujących złożyli petycję na ręce wicewojewody dolnośląskiej Ewy Mańkowskiej i dolnośląskiej kurator oświaty Beaty Pawłowicz.

Na początku marca dolnośląskie samorządy złożyły do kuratorium około 180 uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji, przekształceń i łączenia przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ok. 80 takich uchwał dotyczy likwidacji placówek. Dotknie ona przede wszystkim te szkoły, w których nie ma naboru lub do których uczęszcza mała liczba uczniów.

Likwidację placówek oświatowych zapowiadają m.in. gmina Nowa Ruda oraz powiaty ząbkowicki i zgorzelecki. W Wałbrzychu zostaną zlikwidowane trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum oraz połączone zostanie jedno gimnazjum z podstawówką.

Czytaj więcej w Money.pl
Stolica likwiduje szkoły, uczniowie protestują Burzliwa debata oraz głosowania nad uchwałami dotyczącymi placówek oświatowych zakończyły się późno w nocy.
Minister chce rozmawiać z głodującymi Minister edukacji chce rozmawiać z protestującymi w obronie nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych.
Tagi: likwidacja szkół, szkoła, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz