Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List Benedykta XVI z okazji 225. rocznicy diecezji tarnowskiej

0
Podziel się:

Papież Benedykt XVI w liście apostolskim z okazji 225. rocznicy powstania
diecezji tarnowskiej podkreśla, że charakteryzuje się ona żywą wiarą i zdrową pobożnością.

Papież Benedykt XVI w liście apostolskim z okazji 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej podkreśla, że charakteryzuje się ona żywą wiarą i zdrową pobożnością.

List odczytywany jest w niedzielę w kościołach diecezji tarnowskiej. W tym dniu we wszystkich parafiach wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

"To wydarzenie wyjątkowe, że papież z okazji jubileuszu przesyła naszej diecezji swoje przesłanie. Papież przesyła list apostolski, w którym niejako dokonuje przeglądu życia religijnego w naszej diecezji i dziękuje nam za naszą wierność, zaangażowanie, za wiele dzieł apostolskich, które podejmujemy" - powiedział o liście biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Papież nawiązał w liście do słów swojego poprzednika Jana Pawła II, który nazwał diecezję tarnowską "ziemią świętych i błogosławionych". Podkreśla w nim, że "skarbu wiary i pobożności trzeba strzec dla następnych pokoleń".

Benedykt XVI wskazuje na liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, uczestnictwo wiernych w niedzielnych mszach świętych, codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w parafiach diecezji tarnowskiej.

Jego zdaniem "podziwu godny jest udział dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej i parafialnej, ich aktywny udział w różnych grupach apostolskich i modlitewnych".

Papież napisał też, że "chrześcijańskie rodziny są żyzną glebą, na której wzrastają powołania do służby Bożej". Przypomina, że od wielu lat diecezja tarnowska cieszy się największą w Polsce liczbą powołań.

Pisze również o misjonarzach. "Cenny jest również wkład waszej diecezji w pomoc w odrodzeniu Kościoła katolickiego w wielu krajach Europy Wschodniej. To dzieło ewangelizacji wydatnie wspierają zakonnicy i zakonnice, podejmując konkretne zadania zgodnie z charyzmatem albo przez nieustającą modlitwę za murami klasztoru kontemplacyjnego" - napisał Benedykt XVI.

Podkreślił również niezastąpioną rolę, jaką w życiu diecezji i poszczególnych parafii pełnią wierni świeccy, aktywnie uczestniczący w dziele ewangelizacji w ramach przynależności do ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Benedykt XVI wyraża przekonanie, że jubileusz będzie czasem radości, łaski pojednania, nawróceń i pokuty; zachęca diecezjan, aby "darowany czas jubileuszu przeżyli pogłębiając więź z Bogiem i drugim człowiekiem w duchu miłości". Zachęca wiernych do wspólnej modlitwy, słuchania Słowa Bożego i przyjmowania sakramentów świętych oraz do dawania świadectwa i odpowiedzenia na apel Jana Pawła II "Nie lękajcie się być świętymi".

"Jesteśmy Ojcu Świętemu ogromnie wdzięczni za ten list. Odwzajemniamy się naszą modlitwą i wsparciem dla wszystkich jego poczynań. Cieszymy się, że Ojciec Święty wiąże nadzieje z naszą diecezją" - powiedział bp Skworc.

Rok Jubileuszowy Diecezji tarnowskiej z okazji 225. rocznicy jej powstania rozpoczął się 1 stycznia. Podczas mszy św. w bazylice katedralnej bp Skworc zawierzył diecezję Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.

W ciągu całego roku jubileuszowego w uroczystościach religijnych udział wezmą także goście spoza diecezji, w tym wielu biskupów - z sąsiednich diecezji, z krajów, gdzie pracują misjonarze, oraz biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej.

Z okazji 225. rocznicy powstania diecezji będzie można zyskiwać odpusty zupełne. Odbędą się jubileuszowe koncerty, wystawy i publikacje.

Jak poinformował PAP rzecznik biskupa tarnowskiego ks. dr Jerzy Zoń, wymiar materialny jubileuszu wyrazi się poprzez włączenie się diecezji w dzieło budowy tarnowskiego hospicjum, poprzez inicjatywę odnowienia krzyża jubileuszowego na Górze św. Marcina, pamiątkowy kielich oraz inne, mniejsze symbole. Jubileusz ma być również czasem zatroszczenia się o krzyże i figury przydrożne.

Diecezja tarnowska utworzona została z galicyjskiej części diecezji krakowskiej przez cesarza Józefa II w 1783 roku. Kanonicznie ten stan rzeczy potwierdził papież Pius VI w bulli "In suprema beati Petri cathedra" z dnia 13 marca 1786 r.(PAP)

hp/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)