Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List intencyjny ws. wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady

0
Podziel się:

Przedstawiciele ministerstw obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w
poniedziałek w Brukseli list intencyjny w sprawie powołania brygady litewsko-polsko-ukraińskiej -
poinformował rzecznik MON Robert Rochowicz.

Przedstawiciele ministerstw obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w poniedziałek w Brukseli list intencyjny w sprawie powołania brygady litewsko-polsko-ukraińskiej - poinformował rzecznik MON Robert Rochowicz.

Stronę polską reprezentował wiceminister Stanisław Komorowski, Ukrainę p.o. minister Walerij Iwaszczenko, a Litwę minister Rasa Jukneviciene. Dotychczas te kraje współpracowały w ramach rozwiązanego już litewsko-polskiego batalionu sił pokojowych Litpolbat i - wciąż działającego - batalionu polsko-ukraińskiego Polukrbat.

Główne cele powołania wielonarodowej brygady to wspieranie wysiłków Ukrainy na rzecz integracji z NATO, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej oraz stworzenie podstaw do powołania na bazie tej brygady Grupy Bojowej UE.

Dowództwo i sztab brygady wraz z elementami wsparcia dowodzenia i ochrony będą zlokalizowane w Polsce. Stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu brygady będą obsadzane rotacyjnie co dwa lata przez uczestniczące państwa. Obowiązującym językiem brygady będzie angielski.

Pododdziały wydzielane do brygady pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i będą podlegać dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Podczas operacji dowodzenie będzie przejmował dowódca sojuszniczy lub koalicyjny.

Brygada ma utrzymywać zdolność do udziału w operacji jako całość lub wydzielając wymagane elementy, zgodnie z otrzymanym mandatem, ma stale podnosić zdolność do współdziałania.

Siły wchodzące w skład brygady mają być samowystarczalne przez 30 dni, a państwa wydzielające zapewniają ciągłość wsparcia brygady w okresie do 6 miesięcy.

Będzie to wielonarodowa jednostka o zdolnościach brygady ogólnowojskowej, wzmocniona elementami wsparcia bojowego i zabezpieczenia logistycznego, zdolna do przerzutu i do prowadzenia działań samodzielnie w ramach większej operacji lub wydzielenia elementów do operacji.

Brygada ma być zdolna do działań pod auspicjami ONZ, NATO, UE, a także w ramach doraźnie tworzonych koalicji, zgodnie z Kartą ONZ i umowami zawartymi pomiędzy państwami wystawiającymi siły.

Podział stanowisk w sztabie brygady będzie odpowiadać wkładowi poszczególnych państw w strukturę ogólną. Dowództwo i sztab będą finansowane ze wspólnego budżetu. Zasady przygotowania budżetu i gospodarki finansowej określi osobne porozumienie.

Jak zaznacza MON, obecna nazwa brygady - Litpolukrbrig - została ustalona tymczasowo, dla celów administracyjnych, formuła oddziału jest otwarta dla innych państw, oficjalna nazwa zostanie ustalona po określeniu ostatecznego składu narodowego. Przed podpisaniem listu intencyjnego wśród państw delegujących pododdziały do brygady wymieniano także Łotwę i Estonię. Umowa między państwami uczestniczącymi zostanie sporządzona z uwzględnieniem m. in. Karty Narodów Zjednoczonych, umów między stronami Traktatu Północnoatlantyckiego i państwami uczestniczącymi w programie Partnerstwo dla Pokoju.

W czerwcu 2007 ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy postanowili wznowić litewską inicjatywę utworzenia litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu. W trakcie uzgodnień, jesienią 2008, zdecydowano o zwiększeniu potencjału bojowego tworzonej jednostki do poziomu brygady. (PAP)

brw/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)