Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List pielęgniarek do kandydatów: Jest nas za mało

0
Podziel się:

Pielęgniarki uważają, że to zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

List pielęgniarek do kandydatów: Jest nas za mało
(thelinke/iStockphoto)

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę *na niedobór pielęgniarek w placówkach opieki zdrowotnej i pogorszenie warunków ich pracy. Pielęgniarki napisały list *do kandydatów na prezydenta RP.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pisze, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zatrudnionych pielęgniarek przypadających na liczbę mieszkańców. - _ Postępujący niedobór pielęgniarek w placówkach ochrony zdrowia zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli _ - podkreśla Rada.

W jej ocenie _ prognozy do 2020 roku są zatrważające _. Rada podkreśla, że _ zawody pielęgniarki i położnej stały się dla młodzieży nieatrakcyjne z powodu niskich wynagrodzeń, braku perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego, wzrostu odpowiedzialności, co - jak pisze - nie motywuje do podjęcia kształcenia w tych zawodach _.

W ocenie Rady _ obserwuje się systematyczne pogorszenie warunków pracy pielęgniarek i położnych z powodu nieprzestrzegania prawa pracy, przepisów dotyczących norm zatrudnienia, a także oceny ryzyka zawodowego na tych stanowiskach _.

Poprawa świadczeń zdrowotnych to jeden z tematów kampanii prezydenckiej.Bronisław Komorowskideklaruje, że gdy zostanie prezydentem, powoła Radę Zdrowia Publicznego, która przyspieszy reformowanie służby zdrowia.Jarosław Kaczyńskizapewnia zaś, że jest gotowy do kompromisu w sprawie rozwiązania problemów służby zdrowia.

Kaczyński uczestniczył w środę w spotkaniu okrągłego stołu ws. służby zdrowia. W spotkaniu, zwołanym z inicjatywy szefa SLDGrzegorza Napieralskiego, wzięli udział także prezes PSLWaldemar Pawlakoraz minister zdrowiaEwa Kopacz. Na spotkaniu ustalono, żewyznaczeni przez kluby parlamentarne eksperci stworzą zespół, który opracuje rozwiązania problemów służby zdrowia.

Raporty Money.pl
*Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? * Wydatki na leczenie Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 miliardów złotych. Publiczna służba zdrowia będzie kosztować - zgodnie z planowanym budżetem NFZ - przeszło 53 miliardy. Kolejne 30 miliardów wydamy już z własnych kieszeni.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)