Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista leków refundowanych. Te zmiany wejdą w życie 1 listopada

0
Podziel się:

Do listy, której projekt został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, zostały dodane 53 nowe produkty.

Lista leków refundowanych. Te zmiany wejdą w życie 1 listopada
(Bartosz KRUPA/East News)
bEJVdHQR

Lek stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego i medykamenty stosowane w terapii przeciwnowotworowej - to nowe pozycje, które znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych. Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta; dla 659 - wzrosły.

Do listy, której projekt został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, zostały dodane 53 nowe produkty (nowe kody EAN). Nowy jest lek zawierający substancję czynną degareliks stosowany w leczeniu zaawansowanego hormonozależnego raka gruczołu krokowego. Dopisano leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej finansowane dotychczas tylko w ramach lecznictwa zamkniętego w zakresie chemioterapii, zawierające substancje czynne: busulfan, chlorambucil, melphalan oraz tioguanina.

Objęto refundacją nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN), który będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej. Na liście znalazły się także opatrunki dla pacjentów cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa). Jedną z najważniejszych cech tych opatrunków jest specjalna warstwa mająca bezpośredni kontakt z raną i skórą ją otaczającą. Refundowane będą również dwie diety eliminacyjne stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci.

bEJVdHQT

Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 115,27 zł do 1 gr. Dla 659 produktów wzrosły dopłaty pacjenta - od 1 grosza do 250,48 zł. Dla trzech leków rozszerzono wskazania. Usunięto 11 produktów obecnych na poprzedniej liście.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii objęto refundacją dwa nowe produkty lecznicze (nowy kod EAN) zawierające bicalutamid oraz folinian wapnia (w postaci doustnej) w chemioterapii.

Dodano pozarejestracyjne wskazania refundacyjne dla 79 produktów leczniczych stosowanych w pediatrii oraz transplantologii, a także reumatologii i dermatologii.

Zmianie uległ program leczenia stwardnienia rozsianego (SM) poprzez rozszerzenie możliwości zastosowania octanu glatiemranu w tzw. pierwszej linii leczenia jako alternatywę do dotychczas podawanych w tej linii interferonów oraz poprzez umożliwienie stosowania leku w populacji pacjentów od 12 do 18 roku życia.

bEJVdHQZ

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia 2012 r. leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdecydowali, że nie zamkną aptek, ale... Aptekarze nie rezygnują z walki o niekaranie za realizację złych recept.
Arłukowicz: Uda się! Jak zagłosują posłowie? Zdaniem ministra, ustawa po poprawkach spełnia oczekiwania zainteresowanych środowisk.
Nie mogą sprzedać tych leków. Dlaczego? W wielu przypadkach aptekarze nie mają możliwości wydania pacjentowi tańszego odpowiednika leku.
bEJVdHRu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)