Notowania

waldy dzikowski
06.10.2010 14:59

Lista pewniaków do zarządu PO. Koniec wojny na górze?

Politycy Platformy podkreślają, że nie ma sporu Tuska ze Schetyną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Jacek Rostowski, Jerzy Buzek i Radosław Sikorski - są, według nieoficjalnych informacji, pewnymi kandydatami do zarządu PO, który zostanie wybrany w piątek przez Radę Krajową partii

Bardzo duże szanse na wejście do zarządu krajowego PO mają też Waldy Dzikowski i Cezary Grabarczyk. _ - Na pewno do władz partii wejdzie również jeszcze jedna kobieta - Urszula Augustyn lub Danuta Pietraszewska _ - powiedział rozmówca z władz partii.

W skład zarządu mogą też jednak wejść Bogdan Zdrojewski, Paweł Graś lub Jarosław Gowin, chociaż ten ostatni ma mniejsza szanse - jako że ma zostać szefem sejmowej komisji konstytucyjnej. Swój akces do władz partii - według informacji nieoficjalnych - zgłasza również europoseł PO Sławomir Nitras.

Gowin powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji, czy kandydować do zarządu partii. _ - Polityka jest grą zespołową, podporządkuje się woli partii _ - zaznaczył.

Rzecznik rządu Paweł Graś nie chciał potwierdzić w rozmowie, czy będzie kandydował do zarządu partii. - _ Sprawa jest otwarta _ - zaznaczył jedynie.

Zjazd Krajowy Platformy dwa tygodnie temu rozszerzył zarząd krajowy z 15 do 25 osób. Nowy zarząd będzie się składał z szefa partii, 16 szefów regionów, maksymalnie czterech wiceprzewodniczących (w tym pierwszego wiceprzewodniczącego, wybieranych przez Radę Krajową na wniosek przewodniczącego partii) oraz czterech członków wybieranych przez Radę Krajową.

Lubelska PO - po tym - jak w poniedziałek z funkcji jej szefa zrezygnował Janusz Palikot, ma tymczasowe kierownictwo.

Według informacji potwierdzonych przez Jarosława Gowina, na razie uzgodniono, że zastępcami Tuska - oprócz Schetyny - zostaną Kopacz i Gronkiewicz-Waltz. Zdaniem Gowina, największe szanse na stanowisko kolejnego wiceprzewodniczącego ma Sikorski. - _ Niezrozumiałe byłoby, gdyby na stanowisku wiceprzewodniczącego nie znalazł się Sikorski - który startował w prawyborach prezydenckich, władze Platformy bez Sikorskiego byłyby niereprezentatywne _ - ocenił.

Poza zarządem znajdą się sekretarz generalny i skarbnik PO. Będą oni mogli uczestniczyć w posiedzeniach zarządu bez prawa głosu. Według informacji PAP, w partii ścierają się dwa pomysły - sekretarzem generalnym ma być osoba spoza grona parlamentarzystów Platformy, lub też może nim zostać młody poseł z niewielkim stażem.

_ - To będzie taki menadżer, funkcja techniczna, o znacznie mniejszych kompetencjach, niż dotychczas, więc prawdopodobnie zostanie nim osoba spoza Sejmu, lub polityk na dorobku _ - ocenił rozmówca z władz partii.

Graś wyjaśnił, że decyzję o kandydaturze na sekretarza generalnego - jako przewodniczący partii - podejmie Tusk.

Ostateczne decyzje co do kandydatów na osiem miejsc w zarządzie PO zapadną w tym tygodniu. _ - Mam nadzieję, że dojdzie do uzgodnień i nie będzie większych kontrowersji i walki o te stanowiska _ - powiedział szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. Jak dodał, cały czas trwają rozmowy premiera ze Schetyną o składzie osobowym zarządu. Jego zdaniem - jest duża szansa, że dojdzie do uzgodnień jeszcze przed Radą Krajową.

Również według Gowina obecnie nie ma żadnego sporu między Tuskiem a Schetyną i uda się bez sporów wybrać zarząd partii. _ - Wszystkie nieporozumienia między nimi zostały już wyjaśnione _ - powiedział polityk.

Tagi: waldy dzikowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz