Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litewski MSZ zadowolony z wyników pracy ekspertów ds. oświaty

0
Podziel się:

#
w drugim akapicie zamiast: ..."który został zamieszczony w wtorek na portalu resortu" powinno być:
..."przekazanym prasie przez MSZ Litwy po spotkaniu polskich i litewskich ekspertów ds. oświaty"
#

# w drugim akapicie zamiast: ..."który został zamieszczony w wtorek na portalu resortu" powinno być: ..."przekazanym prasie przez MSZ Litwy po spotkaniu polskich i litewskich ekspertów ds. oświaty" #

20.09. Wilno (PAP) - Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Litwy pozytywnie ocenia pracę polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji i deklarację strony polskiej rozstrzygnięcia problemów oświaty litewskiej w Polsce.

"Pozytywnie oceniamy spotkanie (ekspertów - PAP), w wyniku którego Polska w duchu partnerstwa podejmie kroki w celu rozstrzygnięcia zadawnionych problemów oświaty litewskiej w Polsce, dotyczących m.in. jakości i poprawności przygotowywanych zadań egzaminacyjnych w języku litewskim, problemu wydawania podręczników litewskich, finansowania litewskich szkół" - czytamy w komunikacie przekazanym prasie przez MSZ Litwy po spotkaniu polskich i litewskich ekspertów ds. oświaty.

Z komunikatu wynika, że strona polska zobowiązała się do 24 października, gdy w Puńsku będzie się odbywać konferencja na temat strategii rozwoju oświaty litewskiej, przedstawić zmiany systemu finansowania szkół mniejszości narodowych.

"Spotkanie grupy ekspertów ds. oświaty Litwy i Polski oraz przedstawicieli mniejszości narodowych, które odbyło się 19 września w Warszawie, pokazało, że Litwa i Polska potrafią znaleźć rozwiązania, które byłyby do przyjęcia dla obu stron" - napisano w komunikacie.

Wyraża się w nim nadzieję, że "następne posiedzenie ekspertów ds. edukacji, który odbędzie się w Wilnie 14 października, potwierdzi dotychczasowe wyniki pracy grupy roboczej oraz określi dalsze założenia współpracy Litwy i Polski w dziedzinie oświaty".

W poniedziałek w Warszawie odbyło się jego drugie posiedzenie, ale w ocenie strony polskiej, w najważniejszej sprawie - ujednolicenia egzaminu - nie osiągnięto postępu. Strony ustaliły, że choć forma egzaminu dojrzałości będzie taka sama dla wszystkich zdających, to kryteria oceny egzaminu w okresie przejściowym będą różne. Decyzją ministerstwa oświaty Litwy, okres przejściowy ma być wydłużony o co najmniej 8 lat.

Z wyników pracy zespołu jest zadowolony również premier Litwy Andrius Kubilius. W poniedziałek ocenił, że "bardzo ważne, iż się udało porozumieć na poziomie ekspertów".

Natomiast społeczność polska na Litwie z wyników pracy zespołu nie jest zadowolona. Polacy na Litwie żądają zmiany kontrowersyjnej ustawy o oświacie, która ich zdaniem uderza w szkołę polską na Litwie. Strona litewska na zmianę ustawy nie zgadza się.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)