Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litewski poseł: Polacy dyskryminują litewskie szkoły

0
Podziel się:

Poseł litewskiej partii konserwatywnej Gintaras Songaila zarzucił - na łamach
wtorkowego dziennika "Lietuvos Rytas" - władzom samorządu rejonu wileńskiego, w którym rządzi Akcja
Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), że dyskryminują szkoły litewskie. "To kłamstwo" - odpowiada
wicemer samorządu rejonu wileńskiego Jan Mincewicz.

Poseł litewskiej partii konserwatywnej Gintaras Songaila zarzucił - na łamach wtorkowego dziennika "Lietuvos Rytas" - władzom samorządu rejonu wileńskiego, w którym rządzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), że dyskryminują szkoły litewskie. "To kłamstwo" - odpowiada wicemer samorządu rejonu wileńskiego Jan Mincewicz.

"Rada samorządu rejonu wileńskiego postanowiła znacznie zmniejszyć finansowanie dla szkół litewskich. (...) Zamierza im zabrać ponad 262 tys. litów (około 323 tys. złotych), a szkołom polskim przekazać dodatkowo 413 tys. litów (około 509 tys. złotych)" - napisał dziennik "Lietuvos Rytas".

"W tym rejonie nie od dzisiaj szkoły polskie są najważniejsze, a litewskie i mieszane (kilkujęzyczne) są dyskryminowane" - skomentował na łamach dziennika poseł Songaila.

"To jest wierutne kłamstwo" - powiedział we wtorek PAP wicemer samorządu rejonu wileńskiego Jan Mincewicz.

"Zgodnie z zasadą finansowania szkolnictwa na Litwie, im więcej szkoła ma uczniów, tym więcej ma pieniędzy; stosowana jest tzw. zasada +koszyka ucznia+. Duże, liczące wielu uczniów szkoły, mają więc więcej pieniędzy, natomiast małym pieniędzy brakuje. Zgodnie z obowiązującym prawem, szkołom, które mają nadwyżkę, możemy zabrać pięć procent pieniędzy i przekazać je szkołom, które nie mają nawet na pensje dla nauczycieli" - wyjaśnia Mincewicz.

Podkreśla, że absolutnie nie chodzi o szkoły polskie, litewskie, czy rosyjskie. "W ramach rozdysponowania pieniędzy zabiera się nie tylko szkołom litewskim, ale też polskim, by przekazać je mniejszym szkołom, m.in. litewskim.

"To jest kolejny atak na społeczność polską na Litwie" - twierdzi eurodeputowany, przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski we wtorkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni Radia Znad Wilii. Uważa, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których AWPL zdobyła mandat, na Litwie nasiliły się nastroje antypolskie.

"Ktoś nie może się pogodzić, że po 20 latach niepodległości polska społeczność na Litwie nie tylko nie traci swej pozycji, ale ją wzmacnia (...) To kogoś mocno denerwuje i stąd te ataki" - powiedział Tomaszewski.

W rejonie wileńskim 61 proc. mieszkańców stanowią Polacy, 22 proc. Litwini, 8 proc. Rosjanie, pozostali to Białorusini, Ukraińcy i Tatarzy.

W rejonie działa 59 szkół, z tego 48 z polskim językiem nauczania, 10 - z litewskim, 1 - z rosyjskim, a w 18 szkołach odbywa się nauczanie w dwu, bądź trzech językach.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)