Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II - 22 października

0
Podziel się:

Jest propozycja, aby liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II było
obchodzone 22 października - w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu - dowiedziała się we wtorek
PAP ze źródeł zbliżonych do Episkopatu Polski.

bECcKbNh

Jest propozycja, aby liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II było obchodzone 22 października - w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu - dowiedziała się we wtorek PAP ze źródeł zbliżonych do Episkopatu Polski.

Liturgiczne wspomnienie oznacza świąteczny dzień obchodów w roku liturgicznym, może ono mieć własny formularz mszalny, w którym wymienia się imię danego błogosławionego, za pośrednictwem którego Kościół zanosi modlitwy do Boga w różnych intencjach.

Według informacji uzyskanych przez PAP, propozycja, by liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II odbywało się 22 października padła podczas dyskusji na ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Episkopat ma ją skierować do Stolicy Apostolskiej. Wyrazić na nią zgodę i zatwierdzić może papież Benedykt XVI.

bECcKbNj

Rozmówca PAP wyjaśnił, że zazwyczaj wspomina się błogosławionych i świętych w kalendarzu liturgicznym w dniu śmierci kandydata na ołtarze, czyli w "dniu ich narodzin dla nieba".

"Jednak ze względu na to, że 2 kwietnia, dzień śmierci Jana Pawła II, często zbiegałby się z wielkim postem, a nawet wielkim tygodniem, wybrano datę 22 października, rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Nie wybrano także 16 października - daty wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - aby nie było zbieżności ze wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej, a 22 października nie wchodzi w kolizję z żadnym innym świętem liturgicznym" - zaznaczył informator.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja w Rzymie. Dokona jej papież Benedykt XVI. (PAP)

skz/ pz/ ura/

bECcKbNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)