Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: 180. rocznica bitwy o Wilno w powstaniu listopadowym

0
Podziel się:

Przy wileńskim pomniku upamiętniającym powstanie listopadowe odbyła się w
poniedziałek uroczystość z okazji 180. rocznicy bitwy o Wilno. W uroczystości wzięli udział
przedstawiciele litewskich władz cywilnych i wojskowych, a także reprezentanci polskiej ambasady i
polscy kombatanci.

Przy wileńskim pomniku upamiętniającym powstanie listopadowe odbyła się w poniedziałek uroczystość z okazji 180. rocznicy bitwy o Wilno. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele litewskich władz cywilnych i wojskowych, a także reprezentanci polskiej ambasady i polscy kombatanci.

"Powstanie listopadowe było jednym z wspólnych zrywów narodowościowych w historii Polski i Litwy. Wymierzone było przeciwko największej potędze militarnej ówczesnej Europy. Trwało tylko 10 miesięcy i zakończyło się klęską. Stało się jednak symbolem marzeń naszych narodów o wolność. Polaków i Litwinów jednoczyła wspólna walka o odzyskanie niepodległości" - powiedział ambasador Polski w Wilnie Janusz Skolimowski.

"Wydarzenia tamtych dni pozwalają uświadomić znaczenie sąsiedztwa Litwinów i Polaków; przypominają, jak ważna jest jednoczenie się w obliczu wspólnego zagrożenia" - powiedziała minister ochrony kraju Rasa Juknevicziene.

Pomnik upamiętniający powstanie listopadowe został wzniesiony w Wilnie przed dziesięciu laty, z okazji 170. rocznicy bitwy o Wilno, która odbyła się 19 czerwca 1831 roku.

Pomnik ma formę krzyża z szerokimi ramionami, spoczywającego na pochyłym postumencie. Umieszczone są na nim tablice w dwóch językach - litewski i polskim - z informacją o samym wydarzeniu i jego ofiarach. Na samym krzyżu jest wybita data bitwy i hasło powstańcze również w dwóch językach "Za naszą i waszą wolność".

W odsłonięciu tego pomnika 19 czerwca 2001 roku uczestniczył m.in. ówczesny minister obrony Polski Bronisław Komorowski.

Pomnik zost wzniesiony u podnóża Wzgórza Ponarskiego w miejscu, gdzie stoczono bitwę między oddziałami powstańczymi pod dowództwem Antoniego Giełguda i Dezyderego Adama Chłapowskiego i armią carską.

W bitwie o Wilno po stronie polskiej uczestniczyło 15 tys. ludzi, a po stronie przeciwnika 22 tys. Bitwę wygrali Rosjanie, nie dopuszczając do zajęcia Wilna przez wojska polskie i zadając im straty znacznie większe od własnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ dmi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)