Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: AI apeluje o wznowienia śledztwa ws. więzień CIA

0
Podziel się:

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI)
zaapelowała do Litwy o wznowienie śledztwa ws. zbadania działalności domniemanych tajnych więzień
CIA na terenie tego kraju - podały we wtorek litewskie media.

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI) zaapelowała do Litwy o wznowienie śledztwa ws. zbadania działalności domniemanych tajnych więzień CIA na terenie tego kraju - podały we wtorek litewskie media.

W ocenie AI umorzenie śledztwa świadczy o braku "woli prokuratury i polityków" na Litwie, by wyjaśnić tę sprawę.

W piątek Prokuratura Generalna Litwy poinformowała o umorzeniu śledztwa ws. badania działalności domniemanych tajnych więzień CIA na Litwie. Śledztwo miało wyjaśnić, czy niektórzy funkcjonariusze litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (DBP) nie nadużywali stanowisk służbowych, współpracując z CIA bez wiedzy najwyższych władz Litwy.

W komunikacie prasowym prokuratura podała, że "w działalności zawodowej byłych szefów DBP Meczysa Laurinkusa i Arvydasa Pociusa, a także byłego wiceszefa DBP Dainiusa Dabaszinskasa są pewne cechy wykroczeń dyscyplinarnych". Mimo to obowiązujące obecnie akty prawne nie pozwalają na wyznaczenie kary dyscyplinarnej ani wszczęcie procesu karnego z powodu przedawnienia.

Działania Prokuratury Generalnej krytykuje też dyrektor Litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz.

"Prokuratura nie zrobiła tego, co powinna była zrobić, nie przeprowadziła dogłębnego, zbiorowego śledztwa. Poza tym, jeśli chce się sprawę niezauważalnie uciszyć, ogłoszenie jej zamknięcia w piątek wieczorem jest najlepszym posunięciem" - cytuje Mickiewicza portal internetowy wilnoteka.lt.

Zdaniem Mickiewicza umorzenie śledztwa "było decyzją polityczną".

Przed ponad dwoma laty amerykańskie media podały, że na Litwie były tajne więzienia CIA. Sprawę badała na Litwie parlamentarna komisja śledcza. Ustalono, że w latach 2002-2005 w kraju wielokrotnie lądowały samoloty, które są kojarzone z CIA. Nie ustalono jednak, czy stworzone warunki do działalności tajnych więzień CIA zostały w praktyce wykorzystane.

Litwa jest jednym z trzech krajów Europy Środkowej (obok Rumunii i Polski) podejrzanych o to, że na ich terenie były tajne więzienia CIA. ABC News, cytując swego konsultanta, byłego głównego doradcę ds. terroryzmu w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richarda Clarke'a, twierdziła, że "nowe państwa (członkowskie NATO)
były tak wdzięczne USA za przyjęcie ich do sojuszu, iż były gotowe zrobić wszystko, o co poproszą Amerykanie".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jhp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)