Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Ambasador RP wyraził żal z powodu warsztatów IPN

0
Podziel się:

#
dochodzi wyjaśnienie rzecznika IPN i naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej
#

# dochodzi wyjaśnienie rzecznika IPN i naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej #

22.09. Wilno (PAP) - Ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski wyraził żal, że realizacja tak wspaniałej idei jak zapoznanie młodzieży polskiej na Litwie z wydarzeniami 17 września 1939 roku została źle przygotowana. Lekcje przygotowali merytorycznie pracownicy IPN.

"To była wspaniała idea, tylko została źle zrealizowana, czego bardzo żałuję" - powiedział we wtorek PAP ambasador Janusz Skolimowski.

Zaznaczył, że o zamiarze przeprowadzenia przez pracowników IPN warsztatów na temat 17 września 1939 roku w szkołach polskich na Litwie nie została poinformowana ani ambasada Polski na Litwie, ani polskie MSZ, ani litewskie Ministerstwo Oświaty.

Została naruszona elementarna zasada zachowania na terenie zaprzyjaźnionego państwa Unii Europejskiej - ocenił ambasador Skolimowski.

W poniedziałek na polecenie polskiego MSZ ambasador złożył wizytę w MSZ Litwy w sprawie przeprowadzonych warsztatów.

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN w niektórych polskich szkołach na Litwie odbyły się warsztaty na temat 17 września 1939 roku, które prowadzili pracownicy IPN oraz wolontariusze z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Szczecina i Wrocławia. W warsztatach wzięło udział około 1200 osób.

Inicjatywa ta wywołała zaniepokojenie w litewskim Ministerstwie Oświaty, gdyż strona polska nie uzgadniała z nim tego projektu.

W czwartek grupa 25 litewskich posłów ze współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zaapelowała do litewskiego MSZ o podjęcie kroków dyplomatycznych w celu "zapobieżenia wtrącaniu się instytucji obcych państw do systemu oświaty Litwy".

Posłowie napisali w oświadczeniu, że Litwa i Polska "w różny sposób interpretują niektóre karty historii, chociażby fakt okupacji przez Polskę przed 90 laty Litwy Wschodniej i jej aneksję".

Posłowie proponują, by - jak mówią - na wzór innych państw bałtyckich, a także Polski, część przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych była wykładana w języku państwowym, ze szczególnym uwzględnieniem litewskich priorytetów w historii.

Zdaniem posłów, należy zobowiązać litewskie Ministerstwo Oświaty do przygotowania dla szkół mniejszości narodowych dodatkowego programu nauczania historii "związanej z 70. rocznicą zwrócenia Wilna Litwie i 90. rocznicą okupacji przez władze Polski Litwy Wschodniej".

"Akcję edukacyjną zorganizowało Stowarzyszenie +Wspólnota Polska+ i ono za nią odpowiada organizacyjnie" - poinformował we wtorek PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk i zaznaczył, że rola IPN ograniczała się jedynie do merytorycznego przygotowania lekcji.

"Pracownicy IPN na prośbę Stowarzyszenia +Wspólnota Polska+ przygotowali i przeprowadzili na Litwie lekcje pt. +Gdy walczyliśmy we krwi i w chwale, Znienacka bagnet nam w tył wepchnięto" - powiedział rzecznik IPN i dodał, że lekcje te "poświęcone były agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. i konsekwencji realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow".

"Materiały źródłowe wykorzystane podczas lekcji dotyczyły głównie Solecznik i okolic włączonych w skład Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w październiku 1939 r. oraz polityki władz sowieckich na tych terenach" - dodał.

Ponadto Arseniuk zaznaczył, że podczas lekcji edukatorzy IPN podkreślali pozytywną rolę, jaką we wrześniu 1939 r. odegrała Republika Litewska w stosunku do przekraczających jej granicę żołnierzy polskich uchodzących przed najeźdźcami.

W rozmowie z PAP naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN, który organizował lekcje od strony merytorycznej, powiedział, że "jedna z prowadzonych lekcji była hospitowana przez przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Litwy".

"Po jej zakończeniu na ręce edukatorki IPN zostały złożone gratulacje i podziękowania za interesujące przedstawienie omawianego problemu" - zauważył Zawistowski.

Do czasu ukazania się depeszy nie udało się skontaktować z przedstawicielem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/ nno/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)