Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: AWPL pozostaje w koalicji

0
Podziel się:

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) pozostaje w koalicji rządowej -
poinformowano we wtorek w Wilnie po posiedzeniu Rady Koalicyjnej.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) pozostaje w koalicji rządowej - poinformowano we wtorek w Wilnie po posiedzeniu Rady Koalicyjnej.

"Jesteśmy zdecydowani, aby pracować razem i dzisiaj demonstrujemy jedność koalicyjną" - powiedział dziennikarzom przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

Tomaszewski nie skomentował jednak ustaleń, jakich dokonano podczas posiedzenia. Powiedział jedynie dziennikarzom, że "zostały uzgodnione mechanizmy realizacji podjętych zobowiązań".

"W najbliższym czasie będziemy próbowali rozwiązać kwestie dotychczas nierozstrzygnięte" - powiedział Tomaszewski.

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius, który również nie zdradził szczegółów posiedzenia, poinformował, że "dyskusja była konstruktywna i rzeczowa".

Przed tygodniem Lider AWPL zagroził, że jego ugrupowanie opuści koalicję rządową, gdyż nie są realizowane postulaty Akcji Wyborczej dotyczące m.in. polskiej oświaty na Litwie, a w sądach trwają, inicjowane przez przedstawicieli rządu, procesy w sprawie dwujęzycznych napisów nazw ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie mieszkają Polacy. "Jak mamy tłumaczyć elektoratowi, że współtworzymy taki rząd" - mówił Tomaszewski.

Dziennik "Lietuvos Rytas" we wtorkowym komentarzu odnotowuje, że "wyjście AWPL z koalicji rządowej byłoby bolesnym ciosem zadanym staraniom Wilna i Warszawy na rzecz normalizacji stosunków".

Dziennik przypomina również słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który gościł w Wilnie w sobotę z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego. Prezent podkreślił, że zwycięstwo AWPL w wyborach parlamentarnych i wejście w skład koalicji rządzącej jest też szansą na budowanie dobrych relacji Litwy i Polaki na szczeblu rządowym.

Program centrolewicowego rządu Litwy, który rozpoczął pracę w grudniu 2012 r., przewiduje rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi boryka się polska mniejszość. Zakłada m.in. zalegalizowanie podwójnych zapisów nazw ulic, oryginalną pisownię polskich nazwisk w dokumentach, a także rewizję niektórych założeń krytykowanej przez Polaków ustawy o oświacie.

W skład rządu wchodzą Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/jo/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)