Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: AWPL w wyborach samorządowych zajęła w Wilnie drugą pozycję

0
Podziel się

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) podczas niedzielnych wyborów
samorządowych zdobyła w Wilnie, gdzie występowała w koalicji z Sojuszem Rosjan, drugą pozycję
uzyskując 15,24 proc. głosów i zdobywając 11 mandatów w 51-osobowej radzie miasta.

bEiVgfXF

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) podczas niedzielnych wyborów samorządowych zdobyła w Wilnie, gdzie występowała w koalicji z Sojuszem Rosjan, drugą pozycję uzyskując 15,24 proc. głosów i zdobywając 11 mandatów w 51-osobowej radzie miasta.

Polacy w Wilnie jeszcze nigdy nie osiągnęli takiego wyniku. Na 150 komisji wyborczych w stolicy AWPL wygrała aż w 56.

"To sukces" - mówi przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

bEiVgfXH

Najwięcej mandatów w Wilnie zdobyła koalicja kandydatów niezależnych, której przewodniczy Arturas Zuokas - 17,68 proc. poparcia i 12 mandatów. Trzecią pozycję uzyskała partia konserwatywna - 13,91 proc. głosów i 10 mandatów.

Do Rady Samorządu miasta Wilna weszła też Partia Pracy - 11,72 proc. głosów i osiem mandatów, socjaldemokraci 7,1 proc. i pięć mandatów oraz Porządek i Sprawiedliwość - 6,04 proc. i pięć mandatów.

Akcja Wyborca Polaków na Litwie zdecydowane zwyciężyła w rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie od 16 lat jest partia rządzącą.

W rejonie wileńskim AWPL uzyskała 64,72 proc. głosów i zdobyła 19 mandatów w 27-osobowej radzie. W rejonie solecznickim uzyskała 70,29 proc. poparcia i 22 mandaty w 25-osobowej radzie.

bEiVgfXN

AWPL umacnia swoją pozycję w rejonie święciańskim - cztery mandaty i 13,24 proc. poparcia, w rejonie szyrwinckim - dwa mandaty i poparcie 4,62 proc. W rejonie trockim AWPL zachował pięć mandatów przy 18,74-procentowym poparciu. W Wisagini, gdzie AWPL startowała po raz pierwszy, uzyskała 6,50 proc. głosów i dwa mandaty.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ keb/ jbr/

bEiVgfYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)