Notowania

litwa
05.11.2008 16:34

Litwa boi się rosyjskich rakiet

Pociski balistyczne w obwodzie kaliningradzkim? Są inne sposoby - uważa litewski MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rozmieszczenie rakiet Iskander w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo na Litwie i w Rosji - powiedział w środę litewski minister obrony Juozas Olekas.

Skomentował w ten sposób zapowiedziany tego dnia przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa plan rozlokowania rakiet taktycznych w obwodzie kaliningradzkim, graniczącym z Litwą i Polską.

Prezydent Rosji ogłosił w środę, że Moskwa zrobi to w odpowiedzi na ulokowanie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Polska i Litwa nie chcą rozmów UE z Rosją ]( http://news.money.pl/artykul/polska;i;litwa;nie;chca;rozmow;ue;z;rosja,97,0,382817.html )
* [ Za trzy tygodnie USA zniosą wizy. Dla Litwinów ]( http://news.money.pl/artykul/za;trzy;tygodnie;usa;zniosa;wizy;dla;litwinow,187,0,380347.html )
* [ Litwa: Konserwatyści wygrali wybory ]( http://news.money.pl/artykul/litwa;konserwatysci;wygrali;wybory,163,0,380067.html )

Minister Olekas zaznaczył, że środowa zapowiedź rozlokowania rakiet Iskander nie jest niczym nowym, bowiem Kreml już wcześniej wyrażał zamiar zmodernizowania swych sił zbrojnych i sugerował, że rozmieści te rakiety na Białorusi.

Przypominając, że tarcza antyrakietowa USA w Europie nie jest wymierzona przeciwko Rosji, litewski minister obrony podkreślił, że są inne sposoby rozwiązywania kwestii spornych - droga porozumień.

_ - Im więcej jest broni, tym większe zagrożenie bezpieczeństwa w regionie _ - powiedział szef litewskiego resortu obrony. Litewskie MSZ po zapowiedzi Miedwiediewa w sprawie rakiet wyraziło żal, że Moskwa nie zareagowała na propozycje Wilna dotyczące zwiększenia zaufania i przejrzystości w kwestiach militarnych.

Przedstawicielka litewskiego MSZ Vileta Gaizauskaite powiedziała, że Litwa, która wielokrotnie proponowała Rosji szereg środków zwiększenia zaufania i przejrzystości w sprawach militarnych, w tym w obwodzie kaliningradzkim, nigdy nie otrzymała odpowiedzi na swe konstruktywne propozycje.

Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz