Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Cegiełki na pomnik księdza prałata Józefa Obrembskiego

0
Podziel się:

W czwartek, w rocznicę śmierci księdza prałata Józefa Obrembskiego, rozpoczęto
rozpowszechnienie cegiełek na budowę jego pomnika. Duchowny za życia nazywany był patriarchą
kapłanów Wileńszczyzny, autorytetem moralnym Polaków na Litwie.

W czwartek, w rocznicę śmierci księdza prałata Józefa Obrembskiego, rozpoczęto rozpowszechnienie cegiełek na budowę jego pomnika. Duchowny za życia nazywany był patriarchą kapłanów Wileńszczyzny, autorytetem moralnym Polaków na Litwie.

"Idea wzniesienia pomnika zrodziła się tuż po śmierci księdza prałata. Jest to inicjatywa oddolna. Ludzie po prostu chcą w ten sposób podziękować księdzu za 80-letnią posługę" - powiedziała PAP mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Pomnik, który ma przedstawiać postać Józefa Obremskiego naturalnej wielkości, stanie przy jego domu w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła. W domu tym ksiądz mieszkał przez 60 lat, nazywał go "swoim pałacykiem".

"Chcemy, by tak, jak za życia księdza, każdy mógł przyjść do jego domu i z nim się przywitać" - mówiła Rekść.

Obecnie dom Obrembskiego - zwykła, stara, skromna wiejska chata - jest przygotowywany do renowacji. Zgodnie z życzeniem prałata będzie tu muzeum księży Wileńszczyzny. W jednym z pokoi zostaną też zaprezentowane rzeczy osobiste Obrembskiego, jego odznaczenia, książki, obrazy.

Ksiądz prałat Józef Obrembski zmarł w ubiegłym roku w wieku 105 lat. Został pochowany przy kościele Najświętszej Marii Panny w Mejszagole. W czwartek w tym kościele została odprawiona msza święta, a na grobie księdza poświęcono pomnik nagrobny.

Fundatorem tego pomnika jest m.in. urząd miasta Wysokie Mazowieckie z inicjatywy burmistrza Mirosława Siekierka. Ksiądz był bardzo szanowaną osobą. Wychował niejedno pokolenie Polaków-katolików. W czasach sowieckich organizował opiekę nad wypędzonymi księżmi, ukrywał ich. Schronienie u księdza znajdowali też żebracy i samotni.

Józef Obrembski pochodzi z ziemi łomżyńskiej. Do Wilna przybył w roku 1925 na studia w seminarium duchownym. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Turgielach, 40 km od Wilna. Od 1950 r. pełnił obowiązki proboszcza w Mejszagole, gdzie mieszkał do śmierci.

Od kilku lat polska szkoła w Mejszagole nosi imię księdza. Postaci Obrembskiego poświęconych zostało kilka książek wydanych na Litwie, m.in. "Żywot jak słońce" autorstwa Jana Sienkiewicza i "Józef Obrembski - kapłan według Serca Bożego", która zawiera wspomnienia księży Wileńszczyzny o duchownym.

Za wieloletnie zasługi w krzewieniu wiary i polskości ksiądz Obrembski został m.in. wyróżniony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który w 1994 r. wręczył mu prezydent Lech Wałęsa. W lutym ubiegłego roku podczas wizyty na Litwie prezydent Bronisław Komorowski osobiście uhonorował duchownego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)