Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Dawidowicz: obrady ekspertów ws. oświaty - to porażka

0
Podziel się:

Obrady polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. edukacji, którego kolejne
posiedzenie odbyło się w poniedziałek w Augustowie, są porażką - ocenia członek zespołu, dyrektor
polskiego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, Czesław Dawidowicz

Obrady polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. edukacji, którego kolejne posiedzenie odbyło się w poniedziałek w Augustowie, są porażką - ocenia członek zespołu, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, Czesław Dawidowicz

"Naszym osiągnięciem jest to, że powiedzieliśmy sobie, że nic nie osiągnęliśmy. To porażka tych obrad" - powiedział w wtorek dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radio Znad Wilii" Dawidowicz.

Polsko-litewski zespół ds. edukacji został powołany na początku września m.in. w celu oceny nowej litewskiej ustawy o oświacie, z którą się nie godzi społeczność polska na Litwie. Polacy chcą jej nowelizacji.

W poniedziałek w Augustowie odbyło się czwarte już posiedzenie zespołu ekspertów, na którym, tak jak na poprzednich posiedzeniach, nie osiągnięto żadnego porozumienia w sprawie polskiej oświaty na Litwie. Strona litewska nie godzi się bowiem na żadne ustępstwa.

"Nie widzę ze strony litewskiej dobrej woli jakichkolwiek zmian. Są stwarzane pozory, że nas się słucha, ale swoje się robi. Każda ze stron przedstawia swoje racje i na tym się kończy. Nie ma dialogu" - mówi Czesław Dawidowicz.

W poniedziałek postanowiono, że 25 listopada odbędzie się końcowe posiedzenie zespołu ekspertów, podczas którego właściwie zamierza się podpisać jedynie końcowy dokument, przedstawiający stanowiska obu stron.

Niemniej jednak społeczność polska na Litwie zapowiada kontynuację walki o szkołę polską.

"Musimy być twardzi, zjednoczeni i przygotować się na to, że tak szybko nie uda się osiągnąć pozytywnych wyników. Będziemy konsekwentni w swoich żądaniach nowelizacji ustawy" - powiedział PAP członek zespołu ekspertów.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich się różni. W szkołach litewskich język litewski jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako państwowy. Ponadto język litewski, jak podkreślają Polacy na Litwie, zawsze pozostanie dla przedstawicieli innych narodowości językiem wyuczonym, toteż chcą, by egzamin z tego języka nadal był zróżnicowany.

Ustawa zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)