Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Doradca prezydent: ustawa o oświacie uatrakcyjni szkoły polskie

0
Podziel się

Nowelizacja ustawy o oświacie, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez litewski
parlament, która zdaniem litewskich Polaków pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych, w
ocenie prezydent Dalii Grybauskaite, zwiększy atrakcyjność tych szkół.

bEhJAePp

Nowelizacja ustawy o oświacie, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez litewski parlament, która zdaniem litewskich Polaków pogarsza sytuację szkół mniejszości narodowych, w ocenie prezydent Dalii Grybauskaite, zwiększy atrakcyjność tych szkół.

"Prezydent uważa, że to zwiększy atrakcyjność szkół mniejszości narodowych, gdyż umożliwi każdemu obywatelowi Litwy rzeczywiście dobre opanowanie języka litewskiego" - powiedziała we wtorkowym wywiadzie dla litewskiej rozgłośni "Żiniu Radijas" doradca prezydent ds. oświaty i kultury Virginija Budiene.

Przyjęta w ubiegły czwartek nowelizaja ustawy przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą wykładane w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot - podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą, od 2013 w szkołach litewskich i mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

bEhJAePr

Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół, w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie.

Prezydent Grybauskaite jeszcze nie otrzymała nowelizacji ustawy o oświacie, którą ma podpisać w ciągu dziesięciu dni od dnia jej otrzymania.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prezydent Linas Balsys powiedział, że ostateczną decyzję ws. ustawy prezydent podejmie dopiero po dogłębnym zapoznaniu się z nią. Zaznaczył jednak, że przy zatwierdzaniu nowelizacji, uwagi prezydent zostały uwzględnione.

Wcześniej prezydent Dalia Grybauskaite zapowiadała, że "podpisze tylko taką ustawę, która będzie lustrzanym odbiciem tego, co mają Litwini w Polsce".

bEhJAePx

Litwini twierdzą, że przyjęta nowelizacja ustawy o oświacie jest właśnie tym lustrzanym obiciem. Polacy na Litwie twierdzą natomiast, że po wejściu w życie ustawy, sytuacja szkół polskich na Litwie będzie gorsza w porównaniu do tej, jaką mają szkoły litewskie w Polsce.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

bEhJAePS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)