Notowania

wiadomości
14.09.2011 15:15

Litwa: Dyrektorzy szkół przeciwko ujednolicaniu egzaminu z litewskiego

35 dyrektorów szkół polskich na Litwie zaapelowało w środę do ministra oświaty tego kraju Gintarasa Steponavicziusa, by nie ujednolicać egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i szkołach litewskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

35 dyrektorów szkół polskich na Litwie zaapelowało w środę do ministra oświaty tego kraju Gintarasa Steponavicziusa, by nie ujednolicać egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i szkołach litewskich.

"Uwzględniając niezadowolenie rodziców i dzieci z przyjętej ustawy o oświacie i jej wcielanie w życie, w imieniu społeczności szkolnej apelujemy o zrezygnowanie z ujednolicania egzaminu maturalnego z języka litewskiego. Uważamy, że taka decyzja jest pośpieszna i nieprzemyślana, gdyż dla jednych język litewski jest językiem ojczystym, dla innych językiem wyuczonym" - czytamy w piśmie dyrektorów szkół polskich.

Wyrażono w nim opinię, że "ministerstwo oświaty powinno pomóc w rozstrzygnięciu zaistniałego konfliktu i zainicjować odpowiednie poprawki do ustawy o oświacie".

Pismo do ministra zostało przekazane na środowym spotkaniu dyrektorów szkół z wiceministrem oświaty Vaidasem Bacysem.

Według uczestników spotkania, wiceminister zaproponował dyrektorom szkół polskich utworzenie komisji przy resorcie, która opracowałaby w praktyce wdrażanie założeń ujednolicania egzaminu maturalnego we wszystkich szkołach już w 2013 r.

Jak poinformował PAP Zbigniew Maciejewski, dyrektor gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, dyrektorzy jednogłośnie odmówili udziału w takiej komisji. "Stanowisko rodziców i dzieci jest jednoznaczne; są przeciwko ujednolicaniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego, a w procesie nauczania mają oni decydujący głos" - powiedział Maciejewski.

Dyrektorzy obawiają się, że powołanie takiej komisji i jej praca mogłyby być traktowane jako aprobata decyzji o ujednolicaniu egzaminu.

Zgodnie z założeniami przyjętej w marcu ustawy o oświacie w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego ma być jednakowy. Tymczasem zakres programu nauczania litewskiego w szkołach litewskich jest szerszy. Ministerstwo oświaty Litwy postanowiło, że egzamin zostanie ujednolicony od 2013 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ kar/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz