Notowania

ofiary
22.07.2009 17:41

Litwa: Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Litwa będzie obchodziła Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Litwa będzie obchodziła Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

Dzień podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, 23 sierpnia, który dotychczas na Litwie był obchodzony jako Dzień Czarnej Wstęgi, obecnie będzie się nazywał Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu - postanowił w środę litewski Sejm.

O ogłoszenie tego dnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu apelował Parlament Europejski w celu upamiętnienia ofiar masowych deportacji oraz wzmocnienia pokoju i stabilizacji.

Inicjatywę PE poparło Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które obradowało przed miesiącem w Wilnie.

Stawianiu znaku równości pomiędzy stalinizmem i nazizmem sprzeciwia się Rosja. Nazywa to "gwałtem na historii".

W oświadczeniu wydanym na początku lipca członkowie obu izb rosyjskiego parlamentu zaznaczyli, że zrównywanie postawy hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego przed wybuchem II wojny światowej jest "bezpośrednią obrazą milionów" rosyjskich żołnierzy, którzy "oddali życie za wyzwolenie Europy od faszyzmu".

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Związku Radzieckiego zawarli pakt o nieagresji, który podzielił Europę Środkowo-Wschodnią na strefy wpływów obu państw.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz